pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Postresowy wzrost i psychospołeczne funkcjonowanie młodzieży po doświadczeniach...
książka:

Postresowy wzrost i psychospołeczne funkcjonowanie młodzieży po doświadczeniach klęski powodzi

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 228 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788373956629
ISBN: 978-83-7395-662-9
Data: 2015-12-04
22.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Postresowy wzrost i psychospołeczne funkcjonowanie młodzieży po doświadczeniach klęski powodzi - Anna Bokszczanin - opis książki:

Anna Bokszczanin - doktor, adiunkt w Instytucie Psychologii, obecnie prodziekan ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego. Zajmuje się psychologią społeczności i zdrowia. Jest autorką wielu empirycznych i teoretycznych artykułów z zakresu radzenia sobie ze stresem indywidualnym (np. bezrobocie rodziców) oraz społecznym (np. klęski żywiołowe). W roku 2003 wydata książkę poświęconą reakcjom adolescentów na powódź 1997 (Społeczne i psychiczne reakcje dzieci i młodzieży na powódź 1997 roku), a w roku 2007 książkę poświęconą badaniom prowadzonym w różnych krajach świata w zakresie psychologii społeczności (Social Change in Solidarity: Community Psychology Perspectives and Approaches). Należy m.in. do Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym, Stress and Anxiety Research Society oraz European Community Psychology Association.

Książka podejmuje bardzo ważną problematykę, jaką są pozytywne zmiany występujące u młodzieży w wyniku doświadczenia zdarzenia traumatycznego. Zagadnienie to w ostatnich latach wzbudza coraz większe zainteresowanie zarówno badaczy, jak i praktyków. Wynika to m.in. z faktu, że dotychczasowe badania skoncentrowane byty przede wszystkim na negatywnych skutkach traumy i poszukiwaniu ich uwarunkowań. Rozwijający się w ostatnich latach nurt, jakim jest psychologia pozytywna, zwrócił uwagę, że doświadczenie traumy może także sprzyjać rozwojowi człowieka. Jak wskazuje Autorka „nieszczęścia mogą uczynić nas lepszymi". Do nielicznych należą badania nad pozytywnymi skutkami zdarzeń traumatycznych wśród młodzieży, tym bardziej cenna jest monografia przygotowana przez Annę Bokszczanin. Monografia wnosi nowe treści w zakres związku między występowaniem pozytywnych zmian po doświadczonym stresie a funkcjonowaniem psychospołecznym mtodziezy. Została przygotowana na podstawie bogatej literatury, głównie anglojęzycznej. Jest napisana zrozumiałym, komunikatywnym językiem (...) będzie przydatna dla studentów psychologii (zwłaszcza dla osób specjalizujących się w psychologii klinicznej i zdrowia), pedagogiki, medycyny, a także szerokiego grona osób, które bezpośrednio lub pośrednio zetknęty się ze zdarzeniami o charakterze traumatycznym.

Z recenzji prof. dr hab. Niny Ogińskiej-Bulik

Książka Anny Bokszczanin dobrze wpisuje się w zainteresowania i dotychczasowe osiągnięcia badawcze autorki, która już od „powodzi tysiąclecia" na opolszczyżnie w 1997 roku, głównym obszarem swoich poszukiwań naukowych uczyniła psychologiczne reakcje i zachowania dzieci oraz młodzieży w sytuacji klęsk żywiołowych i katastrof. (...) Ważny jest rodowód badań naukowych Anny Bokszczanin. Jak przystało na psychologa środowiska (czy psychologa społeczności), autorka podejmuje tematy wywodzące się z realnej, lokalnej problematyki społecznej. Reaguje badawczo na bieżące, ważne wydarzenie klęski żywiołowej, podejmuje diagnozę społeczną, osadza rozumienie zachowań ofiar powodzi w teorii psychologicznej, a także proponuje możliwe sposoby pomocowego działania profesjonalistom i służbom społecznym. (...) Tekst, oprócz autonomicznej naukowej wartości, może nieść implikacje praktyczne dla klinicystów, wychowawców i pomocowych służb społecznych.

Z recenzji prof. APS dr hab. Barbary Weigl

Książka „Postresowy wzrost i psychospołeczne funkcjonowanie młodzieży po doświadczeniach klęski powodzi” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.

Książka posiada 228 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Postresowy wzrost i psychospołeczne funkcjonowanie młodzieży po doświadczeniach..."
Produkty podobne:
Sensoryka i motoryka w rozwoju - okładka książki
Sensoryka i motoryka w rozwoju dziecka i uczeniu... Elżbieta Wieczór, Jacek Szmalec, Grzegorz Brzuzy
Mit Junga - okładka książki
Mit Junga Anna Zasuń