pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie...
Tytuł książki:

Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie Milgrama

Dane szczegółowe:
Wydawca: SAW Smak Słowa
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 248 s.
Wymiar: 164x235 mm
EAN: 9788365731234
ISBN: 978-83-6573-123-4
Data: 2017-09-21
24.50  39.90  15.4 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie Milgrama - Dariusz Doliński, Tomasz Grzyb - opis książki:

Eksperyment, który wystawił na próbę naturę ludzką.

Jeśli zapytać psychologów, jakie badania w historii rozwoju tej dyscypliny wydają im się najważniejsze, 90% z nich wskaże na przeprowadzone na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku badania Stanley a Milgrama nad posłuszeństwem wobec autorytetu. Milgram w ramach prowadzonego przez siebie eksperymentu wyznaczał osobie badanej role nauczyciela. Jej zadaniem było karanie innego uczestnika eksperymentu za popełniane przez niego błędy. Do wymierzania kar służył generator prądu elektrycznego, wyposażony w 30 klawiszy, oznaczonych symbolami od 15 do 450 volt. Każdy kolejny błąd miał być karany coraz mocniejszym uderzeniem prądem. W trakcie eksperymentu znacząca część badanych deklarowała dyskomfort, mniej lub bardziej wyraźnie protestowała, ale ciągle spełniała kolejne polecenia. W rzeczywistości naturalnie nikogo nie uderzano prądem, rolę drugiego badanego grał aktor, a krzyki odtwarzane były z taśmy. Wyniki osiągnięte przez Milgrama (ponad 60% badanych raziło prądem "do końca") były przełomem w myśleniu o roli sytuacyjnego posłuszeństwa w psychologii.

Pół wieku później polscy psychologowie ponownie podejmują wątek posłuszeństwa wobec autorytetów. Wykorzystując paradygmat Milgrama, realizują najbardziej rozbudowany od czasu jego eksperymentów program badawczy nastawiony na zrozumienie mechanizmów odpowiadających za wciąż nas szokujące zachowania ludzi. Co o książce mówią autorzy:
"Fenomen, który pokazaliśmy ma charakter uniwersalny. Po prostu pokazaliśmy, w pięćdziesiąt lat po oryginalnych badaniach Stanleya Milgrama, że nadal, jako ludzie, jesteśmy niebywale posłuszni, jeśli ktoś tylko wie, jak to posłuszeństwo w nas wywołać. Zweryfikowaliśmy kilka naukowych hipotez, do tej pory jeszcze nie zbadanych w żadnych innych eksperymentach. Ale także pokazaliśmy po raz kolejny - i to, jak uważamy, dość dobitnie - jak ważne jest by o wynikach badań nad posłuszeństwem, badań prowadzonych przez psychologów na całym świecie, pamiętać."
"Koniecznie przeczytaj te książkę. Dowiesz się z niej, jak łatwo każdy z nas może stać się pionkiem w ręku sprawnego autorytetu, na przykład lidera politycznego czy charyzmatycznego kapłana. Wbrew uparcie powtarzanym zaklęciom o wartościach, o charakterach, które decydują o naszym postępowaniu, książka ta dowodzi, jak wielkie znaczenie ma sytuacja. Dariusz Doliński i Tomasz Grzyb pokazali to po mistrzowsku." - profesor Wiesław Łukaszewski

Książka „Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie Milgrama” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo SAW Smak Słowa. Książka posiada 248 stron i została wydana w 2017 r. Cena 24.50 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie..."
Dariusz Doliński, Tomasz Grzyb - autor m.in.:
Jak pisać prace dyplomowe z psychologii. - okładka książki
Jak pisać prace dyplomowe z psychologii. Poradnik... Wojciech Kulesza, Dariusz Doliński;
Psychologia akademicka. Tom 2 - okładka książki
Psychologia akademicka. Tom 2 Jan Strelau,Dariusz Doliński;
Przestrzenie manipulacji społecznej - okładka książki
Przestrzenie manipulacji społecznej Dariusz Doliński, Małgorzata Gamian-Wilk;
Tożsamość. Trudne pytanie kim jestem - okładka książki
Tożsamość. Trudne pytanie kim jestem Wiesław Łukaszewski, Dariusz Doliński, Tomasz Maruszewski;
Dynamika emocji teoria i praktyka - okładka książki
Dynamika emocji teoria i praktyka Dariusz Doliński, Wojciech Błaszczak;
Darkar. Poświęcenie. Tom 1 - okładka książki
Darkar. Poświęcenie. Tom 1 Dariusz Doliński;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Etyka zawodu psychologa - okładka książki
Etyka zawodu psychologa Jerzy Brzeziński, Barbara Chyrowicz, Zuzanna Toeplitz, Małgorzata Toeplitz-Winiewska