pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Pokój Ryski

Autor książki:

Jan Dąbski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 258 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788361889878
ISBN: 978-83-61889-87-8
Data: 2014-12-05
23.02  32.00  8.98 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Wstęp autora: Dnia 18 marca 1931 r. upłynęło 10 lat od czasu podpisania definitywnego Traktatu Pokoju pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Rosją i Ukrainą Sowiecką. Traktatem tym zakończona została zwycięsko dla Polski przeszło stuletnia walka pomiędzy Polską a Rosją o niepodległość polityczną Narodu Polskiego, o rozległość terytorium wskrzeszonego Państwa Polskiego i formę bytu politycznego Narodów Ukraińskiego i Białoruskiego — nie wspominając już o uregulowaniu całego szeregu doniosłych zagadnień prawnopolitycznych, gospodarczych, finansowych, kulturalnych i t. p.

Celem przypomnienia społeczeństwu tego doniosłego zdarzenia w dziejach rozwoju naszego Państwa, pragnę w 10-tą rocznice podpisania Traktatu Ryskiego podać do wiadomości ogółu garść faktów, które będą może dla przyszłego historyka ciekawym materiałem dla napisania historii Traktatu Ryskiego. Dziś jeszcze — mimo upływu -dziesięciu lat — na taką historie za wcześnie. Sprawa jest jeszcze zbyt żywa i przesiąknięta namiętnościami. Ponadto ogłoszonej literatury w tej sprawie i materiałów jest zadziwiająco mało — tak ze strony polskiej, jakoteż sowieckiej.

Materiał, który w tej książce daje — poza wspomnieniami osobistemi — jest bezpośredniem odbiciem toczących się, wówczas wypadków, czy to na Konferencjach pokojowych, czy w rozmowach z przewodniczącym Delegacji Rosyjskiej, czy też w prywatnych listach do ówczesnych osobistości kierujących. Wydaje mi się, że właśnie taki materiał, żywy swą bezpośredniością, chwytający ówczesne życie „na gorącym uczynku", nie skorygowany tendencyjnie i nie sfałszowany ex post — jak to się czasem obecnie dzieje — w myśl pewnych późniejszych założeń i planów — ma największą wartość. Na rozumowe przetrawienie tego materiału i na wszechstronną historyczną syntezę jest jeszcze czas.

W pracy mojej starałem się unikać — o ile się to tylko dało — odgrzebywania wszelkich sporów wewnętrznych, które niewątpliwie istniały w swoim czasie. Spory te i różnice zdań nie miały najczęściej znaczenia historycznego i wskutek tego można je przemilczeć, a — o ile które z nich dotyczyły zagadnień istotnie ważnych — to znajdą one zawsze swój wyraz w opinii publicznej.

J. D.

Książka "Pokój Ryski" - Jan Dąbski - oprawa miękka - Wydawnictwo Graf-ika. Książka posiada 258 stron i została wydana w 2014 r. Cena 23.02 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Legion Arabski 1920-1957 - okładka książki

Legion Arabski 1920-1957

Bartosz Wróblewski
Wyprawa kijowska - okładka książki

Wyprawa kijowska

Tomasz Grzegorczyk
Co się stało w 966? - okładka książki

Co się stało w 966?

Przemysław Urbańczyk
Produkty podobne:
Stosunki polityczne, wojskowe i - okładka książki

Stosunki polityczne, wojskowe i gospodarcze Rzeczypospolitej...

Janusz Gmitruk, Wojciech Włodarkiewicz (red.)
Kropla goryczy - okładka książki

Kropla goryczy

Gizela Chmielewska