pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Pogrom czy odwet? Akcja zbrojna Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość...
Książki »
Tytuł książki:

Pogrom czy odwet? Akcja zbrojna Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Parczewie 5 lutego 1946 r.

Autor książki:

Mariusz Bechta

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 512 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788377852811
ISBN: 978-83-7785-281-1
Data: 2014-09-23
37.80  49.00  11.2 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Książka Mariusza Bechty to wyczerpujące, wnikliwe, pełne niuansów studium najazdu niepodległościowych partyzantów z antykomunistycznej organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość na podlaski Parczew 5 lutego 1946 roku. Akcja ta, choć miała stosunkowo łagodny przebieg, wywołała panikę i wymusiła opuszczenie miasta przez niemal całą ludność żydowską. Autor dogłębnie opisał złożone tło operacji, osadzając ją w szerokim i skomplikowanym kontekście społecznym, ekonomicznym, politycznym, militarnym i kulturowym. Zdaniem Mariusza Bechty celem najazdu było ukaranie ludności żydowskiej za kolaborację z komunistami. Parczewscy Żydzi wprawdzie w większości komunistami nie byli, wielu z nich potrafiło jednak zręcznie wyzyskać system sowieckiej okupacji do zdominowania życia miasta i okolic, faworyzując swoją grupę etniczno-religijną lub współpracując z okupacyjnym reżimem.

Wydarzenia w Parczewie ukazują ważny aspekt stosunków polsko-żydowskich po Zagładzie w mikroskali. Opracowanie to jest zachętą do odważnej debaty nad kontrowersyjnymi tematami w naszej historii oraz przykładem tego, jak rozmaite są interpretacje zjawisk kolaboracji, dostosowania i oporu.

Gdyby polska historiografia miała tak rzetelnych i odważnych historyków jak Mariusz Bechta, byłbym spokojny o nasze wewnętrzne boje o pamięć i politykę historyczną broniącą dobrego imienia Polaków. Polska historia potrzebuje właśnie takich mikrostudiów. Opanowanie Parczewa przez bolszewików w lipcu 1944 roku, tworzenie aparatu przemocy z bandy kryminalistów i analfabetów, a potem okrutne zbrodnie na polskich patriotach ukazane w kontekście dziejowym, pozwalają w szerszej skali zrozumieć mechanizmy powtórnego najazdu Sowietów na Polskę i dzieje powojennego antykomunistycznego podziemia. Od tej pory odbicie Parczewa z rąk komunistów przez partyzantów Zrzeszenia Wi N na początku 1946 roku będzie dla mnie symbolem powstania Polaków przeciwko narzuconej przez Moskwę władzy. Chwała por. Leonowi Taraszkiewiczowi ps. Jastrząb i jego podkomendnym! A Mariuszowi Bechcie szacunek za przywrócenie im dobrego imienia!

dr hab. Sławomir Cenckiewicz

Książka "Pogrom czy odwet? Akcja zbrojna Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Parczewie 5 lutego 1946 r." - Mariusz Bechta - oprawa miękka - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 512 stron i została wydana w 2014 r. Cena 37.80 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Mariusz Bechta - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Tędy przeszła śmierć - okładka książki
Tędy przeszła śmierć Bronisław Troński
Trzy pamiętniki. Żelazny Edmund. - okładka książki
Trzy pamiętniki. Żelazny Edmund. Edward Taraszkiewicz.... Andrzej T. Filipek, Bożena Janocińska (red.)
Zatopieni. Seria z kotwiczką - okładka książki
Zatopieni. Seria z kotwiczką Mochitsura Hashimoto
Przez dwa fronty - okładka książki
Przez dwa fronty Tadeusz Hołówko
Walcząca Warszawa 44 - okładka książki
Walcząca Warszawa 44 Jerzy Tomaszewski, Elżbieta Berus-Tomaszewska
Bohaterowie, renegaci, zdrajcy - okładka książki
Bohaterowie, renegaci, zdrajcy ... Paweł P. Wieczorkiewicz
Produkty podobne:
Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe - okładka książki
Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie... Mariusz Bechta, Wojciech J. Muszyński
Klamra - mój ojciec - okładka książki
Klamra - mój ojciec Zbigniew Lazarowicz
Czas przełomu 1989-1990 - okładka książki
Czas przełomu 1989-1990 Daria Nałęcz, Tomasz Nałęcz