pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Poczet katów katyńskich - okładka książki
książka:

Poczet katów katyńskich

autor: Nikita Pietrow

Dane szczegółowe:

  • Wydawca: SEDNO
  • Rok wydania: 2015
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 406 s.
  • EAN: 9788364486333
  • ISBN: 9788364486333
  • Data: 2015-12-03
pozycja niedostępna

Opis:

Rozstrzelanie w 1940 roku polskich jeńców wojennych, oficerów i cywili, było najbardziej krwawą zbrodnią od zakończenia Wielkiego Terroru. Nikita Pietrow, rosyjski historyk i działacz na rzecz ochrony praw człowieka, nakreślił specjalnie dla polskiego czytelnika portret zbiorowy katyńskich oprawców. Począwszy od członków Biura Politycznego, których podpisy figurują pod notatką Berii z 5 marca, skończywszy na "personelu obsługującym maszynę śmierci".

Autor szuka prawidłowości w losach funkcjonariuszy NKWD, starając się wskazać, jakie motywacje i koleje losu doprowadziły tych ludzi do udziału w Zbrodni Katyńskiej. Próbuje także odpowiedzieć na pytanie, czy udział w tej zbrodni oraz w "tajemnym kręgu" skrywanej przez lata tajemnicy pozostawił na ich psychice jakikolwiek ślad. Przez pryzmat tych życiorysów poznajemy mechanizmy działania aparatu bezpieczeństwa i całego sowieckiego systemu opresji.

Nikita Pietrow nie unika również gorzkiej prawdy na temat przebiegu śledztwa katyńskiego oraz braku gotowości do uczciwego rozliczenia się z totalitarną, sowiecką przeszłością zarówno rosyjskich władz, jak i społeczeństwa.

Publikację uzupełnia załącznik zawierający ponad 120 szczegółowych biogramów funkcjonariuszy różnych szczebli aparatu bezpieczeństwa państwowego zaangażowanych w Zbrodnię Katyńską, w większości przypadków wzbogaconych o fotografie.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Nikita Pietrow - autor m.in.:

Produkty podobne:

Rotmistrz Józef Garliński - okładka książki
Rotmistrz Józef Garliński Marian M. Drozdowski
Zakazana historia 4 - okładka książki
Zakazana historia 4 Leszek Pietrzak
Piątek, 23 Marca 2018 roku.