pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Wychowanie mądrość kultura
Wychowanie mądrość kultura 26.82 zł pozycja dostępna!
książka:

Pedagogika sokratejska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 294 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788375877069
ISBN: 978-83-7587-706-9
Data: 2012-03-02
Cena wydawcy: 38.00 złpozycja niedostępna

Pedagogika sokratejska - Bogusława Jodłowska - opis książki:

Niniejsza książka jest w pierwszym rzędzie pracą o mądrości Sokratesa, a niewątpliwie także o mądrości wychowawczej, a dopiero później jego pedagogice, w której się ona objawiała, a którą utrwalili dla potomnych jego uczniowie.

Niniejsza książka stawia sobie następujące cele: zapoznanie z sokratejską nauką prowadzenia człowieka drogą mądrości i prawdy ku dobru czyniącemu życie ludzkie wartościowym; zapoznanie z zasadami sokratejskiej elenktyki i majeutyki oraz problematyką pytań, poleceń nauczyciela, a także dialogu - modelu układu czynności pedagogicznych; poznanie zróżnicowanych warunków i form organizacyjnych sokratejskiego nauczania.

Niniejsza książka jest pierwszym, szerszym opracowaniem pedagogiki sokratejskiej i nie daje całościowego i systematycznego wykładu problemów oraz ich rozwiązań. Prezentuje raczej ciągle jeszcze wybrane problemy filozoficzno-pedagogiczne i metodologiczne, częściowo publikowane, poprawione i uzupełnione, powstające w różnym czasie i odpowiadające na zapotrzebowania różnych spotkań konferencyjnych, wykładów i seminariów prowadzonych ze studentami kilku uczelni na przestrzeni wielu lat. Równolegle z dociekaniami teoretycznymi prowadzone były badania wdrożeniowe, których wyniki będą publikowane w kolejnych tomach coraz wnikliwiej analizujących problemy pedagogiki sokratejskiej. Zdaję sobie sprawę, że ciągle jeszcze jestem u początków poznawania wielkiej i głębokiej myśli sokratejsko-platońskiej oraz u początków budowania pedagogiki, która - jeżeli dobrze ją rozumiem - może wnieść wiele wartości do myślenia i działania pedagogów oraz do teorii współczesnej pedagogiki, otwierając je w większym zakresie na humanizm. Sokrates zawsze otwierał myśl i nigdy nie chciał jej ostatecznie domknąć po to, by niepokoiła, zdumiewała, zmuszała do krytycznego namysłu. Może ta książka też będzie dla wielu osób takim otwarciem się na początki pedagogiki i problemy, które starałam się przybliżyć, szczególnie myślę tu o studentach pedagogiki i nauczycielach.

Książka „Pedagogika sokratejska” - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls.

Książka posiada 294 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Pedagogika sokratejska"
Bogusława Jodłowska - autor m.in.:
Wychowanie mądrość kultura - okładka książki
Wychowanie mądrość kultura Bogusława Jodłowska, Maria Flanczewska-Wolny;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Etyka w biznesie - okładka książki
Etyka w biznesie Łukasz Zaorski-Sikora