pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Pandemonium jako model polityki

Autor książki:

Piotr Łukomski

Dane szczegółowe:
Wydawca: ASPRA-JR
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 308 s.
EAN: 9788382091908
ISBN: 978-83-8209-190-8
Data: 2022-05-30
38.79  49.00  10.21 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

"Jest to przewodnik po anatomii myśli - a nie tekstów. Łukomski nie mapuje bowiem samych tekstów Arendt, nie poddaje ich analitycznej interpretacji w stylu close reading [...]. Liczy się dla niego tylko sama uniwersalna teoria - nie tyle jako system pojęć i twierdzeń, ile jako sposób myślenia - formułowania i rozwiązywania problemów, intelektualna struktura wyjaśniająca, a nie materialny gmach zbudowany z cytatów i fragmentów książek. [...] Skupia się na samej rekonstrukcji, semantycznej analizie - głownie Kondycji ludzkiej - nastawionej na odtworzenie właściwych znaczeń najważniejszych w niej pojęć.

[...] Zamysł jest taki, że tekst ma bronić się sam - wirtuozerią analiz, pozwalających zrozumieć zjawiska/odnośne stany rzeczy bez stosowania dodatkowych - w założeniu zaciemniających obraz - odniesień do obcych komentarzy i interpretacji. Łukomski zdaje się w ten sposób dowodzić - a zabieg to najpewniej świadomy - że uniwersalność teorii Arendt może być mierzona minimalną intertekstualnością wszelkich jej potencjalnych reprezentacji [...]. Gigantyczne wyzwanie i przedsięwzięcie intelektualne. W znanej mi literaturze na temat Arendt chyba czegoś takiego jeszcze u nas nie było".

Z recenzji prof. dr. hab. Jana P. Hudzika

"Rangę poznawczą recenzowanej książki wyznaczają trzy jej konteksty. Pierwszym jest ożywienie i wzmocnienie w refleksji nad polityką nurtu humanistycznego i hermeneutycznego, związanego z przewrotem lingwistycznym. [...] Drugim jest projekt debaty nad ewolucją systemu demokracji liberalnej ku republikańskiemu ideałowi życia publicznego. [...] Trzeci kontekst to spójne i całościowe wyartykułowanie modelu polityki opartego na dialogu i perswazji, nawiązującego do greckiej tradycji republikańskiej. [...] Książka Łukomskiego jest też dojrzałą próbą pełnej rekonstrukcji możliwego kierunku refleksji teoriopolitycznej, kierunku ku antropologii polityki. Książka jest popisem erudycji, precyzji budowania wywodu, klarownej formy językowej, konstrukcji procesu badawczego: od problemu do uzasadnionych konkluzji. Recenzowałem na tym poziomie rozwoju naukowego kilkanaście książek, w tym jedną wydaną przez wydawnictwo Routledge. Za żadną z nich nie stał twórca o tak dużej kulturze filozoficznej i wiedzy humanistycznej, a także dociekliwości analitycznej. Książka zapewni autorowi poczesne miejsce w polskiej humanistyce, nie tylko w środowisku badaczy polityki. Piszę te słowa tym łatwiej, że nie przekonuje mnie do końca model polityki Arendt, zrekonstruowany z taką wirtuozerią analityczną w pracy Łukomskiego".

Z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Klementewicza

Książka "Pandemonium jako model polityki" - Piotr Łukomski - oprawa miękka - Wydawnictwo ASPRA-JR. Książka posiada 308 stron i została wydana w 2022 r. Cena 38.79 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]