pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Pamiętnik starego pierdoły

Autor książki:

Roland Topor

Dane szczegółowe:
Wydawca: Replika
Rok wyd.: 2012
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 188 s.
Wymiar: 130x190 mm
EAN: 9788376741864
ISBN: 978-83-7674-186-4
Data: 2012-07-26
Cena wydawcy: 25.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Mistrz surrealizmu i absurdu prezentuje jedyne w swoim rodzaju memuary! Talent plastyczny przejawiał od dziecka, chyba od zawsze miał też dar poznawania sławnych tego świata. Raz nawet Sarah Bernhardt chciała mu pozować nago, ale skończyło się w łóżku. Portretu nie było, narodził się za to posuwizm. Kilka anegdot podrzucił Chaplinowi.

Projektował scenografie do filmów z Gretą Garbo. Odmówił namalowania portretu Ala Capone, bo jego pieniądze były splamione krwią.

Melodie, które pogwizdywał, stały się wielkimi przebojami Cole a Portera i Gershwina. Wpłynął także na Walta Disneya i namalował ogromny portret Kaczora Donalda - oczywiście z natury. Poznał Mussoliniego, który zrobił na nim nad wyraz miłe wrażenie, oraz Hitlera, do którego poczuł coś w rodzaju wstrętu, zwłaszcza gdy ten chciał płacić za jego obrazy własnymi bohomazami.

Grał w szachy z Edisonem i Einsteinem, a swoją żonę leczył u doktora Freuda. Zainicjował punktylizm, surrealizm i kubizm (Panny z Awinionu Picassa to zaledwie kopia jego Panien z Orange).

Był ekspertem i bardzo poważaną osobistością. Ale w Akademii Francuskiej wykładać nie chciał. Nie i koniec, to zabija artystę.

Tak czy inaczej - znał wszystkich.

Książka "Pamiętnik starego pierdoły" - Roland Topor - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Replika. Książka posiada 188 stron i została wydana w 2012 r.