pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Ostatni Żyd z Węgrowa. Wspomnienia ocalałego z Zagłady
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Ostatni Żyd z Węgrowa. Wspomnienia ocalałego z Zagłady

Dane szczegółowe:
Wydawca: Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 324 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788363444419
ISBN: 978-83-6344-441-9
Data: 2015-12-03
32.24  40.00  7.76 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Ostatni Żyd z Węgrowa. Wspomnienia ocalałego z Zagłady - Szraga Fajwel Bielawski - opis książki:

Książka Szragi Fajwela Bielawskiego to niezwykle osobisty opis zagłady Żydów Węgrowa - małego miasteczka położonego na granicy Podlasia i Mazowsza, niecałe 80 km od Warszawy. Autor, właściciel małego sklepiku, od pierwszych dni okupacji staje się świadkiem oraz ofiarą narastającej fali hitlerowskiego terroru. W sposób wstrząsający opisuje gehennę Żydów swojej miejscowości oraz narastający dystans oraz wrogość polskich sąsiadów. We wrześniu 1942 r., podczas niezwykle brutalnej pacyfikacji getta, w której (obok Niemców i Ukraińców) bierze też udział polska policja "granatowa", ochotnicza straż pożarna oraz tak zwani "gapie", Bielawski zaczyna się ukrywać. Dzięki własnej zapobiegliwości i przedsiębiorczości znajduje kryjówki nie tylko dla siebie, ale też dla niemłodej matki, oraz dla swego rodzeństwa i ich małżonków. Walka o przetrwanie rodziny Bielawskich trwać będzie aż ostatniego dnia okupacji, a dramatyczny opis tych dni, miesięcy i lat stanowi o wadze tej książki.

"Słyszałem płacz kobiet i dzieci, dochodzący z rynku, tuż poniżej naszej kryjówki na strychu. Esesmani popędzali swoje ofiary, wrzeszcząc: - Szybciej! Szybciej! Krzyki Żydów mieszały się z wrzaskami Niemców i śmiechem Polaków. Dzieci wołały do swoich matek: - Mama, ja nie chcę umrzeć! Ja nie chcę umrzeć! Wszyscy wiedzieli, dokąd ich zawiozą i co się tam z nimi stanie. Przez cały dzień, esesmani z ochoczą pomocą Polaków ładowali Żydów na otwarte ciężarówki, które odjeżdżały w stronę Treblinki".

Szraga Fajwel BIELAWSKI (1916-2004) przed wojną posiadał w Węgrowie skład drewna oraz sklep z galanterią. Podczas wojny autor wraz z rodziną ukrywał się w Węgrowie i w okolicach. W 1944 r. powrócił do rodzinnego miasteczka jednak, na skutek wrogości polskich sąsiadów, już niebawem musiał salwować się ucieczką na zachód. W 1951 r. Bielawski osiadł w Illinois, w USA, gdzie ożenił się i gdzie doczekał się trzech synów.

Książka „Ostatni Żyd z Węgrowa. Wspomnienia ocalałego z Zagłady” - oprawa miękka - Wydawnictwo Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Książka posiada 324 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Ostatni Żyd z Węgrowa. Wspomnienia ocalałego z Zagłady"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę - okładka książki
Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę Witold Bagieński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Woyciechowski
Na emigracji i w kraju - okładka książki
Na emigracji i w kraju Krzysztof Tarka
Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy - okładka książki
Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy Tadeusz M. Płużański
Artyści w okupowanej Polsce - okładka książki
Artyści w okupowanej Polsce Remigiusz Piotrowski
Produkty podobne:
Urodzony na Gestapo - okładka książki
Urodzony na Gestapo Jerzy Bander