pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Organ ładu i spokoju w rękach demokracji?. Aparat bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945?1975.

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 1232 s.
EAN: 9788380989412
ISBN: 978-83-8098-941-2
Data:2020-07-28
Cena wydawcy: 60.00 zł zapowiedź

Organ ładu i spokoju w rękach demokracji?. Aparat bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945?1975. - Marcin Kasprzycki - opis książki:

Prezentowana publikacja przedstawia działalność aparatu bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945-1975. Składa się z wprowadzenia, trzech rozdziałów oraz aneksu.

W rozdziale pierwszym omówiono proces organizowania aparatu bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim, jego strukturę oraz zmiany, jakim podlegała w kolejnych latach. Przeanalizowano działalność pionów operacyjnych, Referatu Śledczego, pionów pomocniczych oraz komórek nieoperacyjnych. Ponadto przedstawiono funkcjonariuszy należących do kadry kierowniczej, zaprezentowano obsadę personalną i portret zbiorowy funkcjonariuszy UB/SB w Nowym Sączu.

W rozdziale drugim opisano osobowe środki pracy operacyjnej. Przedstawiono rozwój sieci agenturalnej, a także przykłady wykorzystania przez aparat bezpieczeństwa osobowych źródeł informacji w kontrolowanych operacyjnie środowiskach. Poruszono kwestię roli i wykorzystania w pracy operacyjnej lokali kontaktowych i mieszkań konspiracyjnych.

W najobszerniejszym rozdziale trzecim, składającym się z wprowadzenia i jedenastu podrozdziałów, omówiono kierunki działań operacyjnych nowosądeckiego aparatu bezpieczeństwa prowadzonych wobec środowisk, grup społecznych, organizacji konspiracyjnych, partii politycznych, instytucji religijnych, zakładów pracy, a także poszczególnych osób, traktowanych przez UB/SB jako zagrożenie dla władz.

W aneksie zamieszczono wykaz różnej kategorii spraw operacyjnych, założonych i prowadzonych przez UB i SB w latach 1955-1975.

Książka „Organ ładu i spokoju w rękach demokracji?. Aparat bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945?1975.” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 1232 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Organ ładu i spokoju w rękach demokracji?. Aparat bezpieczeństwa w..."
Marcin Kasprzycki - autor m.in.:
Niezależne Zrzeszenie Studentów - okładka książki
Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie w latach... Henryk Głębocki, Marcin Kasprzycki (red.);
Konfederacja Polski Niepodległej - okładka książki
Konfederacja Polski Niepodległej w Krakowie w... Marcin Kasprzycki (red.), Jolanta Korkuć (red.);