pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Opozycja w PRL. Słownik biograficzny 1956-89. Tom 3

Autor książki:

Jan Skórzyński

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek KARTA
Oprawa: twarda
Ilość stron: 400 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788388288234
ISBN: 83-88288-23-7
Data: 2006-11-29
Cena wydawcy: 42.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Tom trzeci Opozycji w PRL przedstawiamy po dłuższej przerwie. Dwa pierwsze tomy ukazały się w 2000 i 2002 roku. W trakcie późniejszych prac nad Słownikiem toczyła się dyskusja, jaki ostatecznie ma on przyjąć kształt. Na początku planowaliśmy publikację dwuczęściową, potem trzyczęściową, teraz wiemy, że tom trzeci nie zamyka całości. Zapowiadamy jeszcze część czwartą (w niej także całościową bibliografię tematu), a następnie podsumowującą edycję: biogramy z czterech tomów ułożone od A do Z.
Po ukazaniu się dwóch pierwszych woluminów ogłosiliśmy w "Karcie" nr 35 listę ponad stu osób, których biogramy miały się znaleźć w tomie trzecim. Zapraszaliśmy w ten sposób do publicznej dyskusji nad finalną postacią Słownika biograficznego. Po takiej dyskusji lista — decyzją Rady Programowej — została podwojona. W poprzednich tomach zamieściliśmy 300 biogramów, w obecnym — 110 (oraz ilustrowane kalendarium wydarzeń opozycyjnych lat 1956-89); kilkadziesiąt następnych biogramów jest obecnie w przygotowaniu.
Chcemy ponownie podkreślić: wszystkie tomy Słownika są równorzędne, ułożone wedle tzw. systemu holenderskiego — każdy ma własny porządek alfabetyczny. Osoby z kolejnego tomu nie są mniej ważne od przedstawionych w poprzednich. Także konstrukcja haseł się nie zmieniła. W naszym słowniku opisujemy opozycyjną aktywność osób, które przeciwstawiały się w sposób zorganizowany systemowi komunistycznemu w Polsce, przez wiele lat i bez względu na prześladowania, przede wszystkim w latach 1956-89, choć niektóre biografie obejmują też okres wcześniejszy.
W tomie trzecim zamieszczamy listę biogramów z dwóch pierwszych. Nazwiska bohaterów poprzednich części, które pojawiają się także w biogramach publikowanych obecnie, zaopatrzone zostaty w odsyłacze ze strzałkami pojedynczymi (tom 1) lub podwójnymi (tom 2); strzałki potrójne oznaczają, że biogram wskazanej osoby znajduje się w tomie trzecim. Indeksy (osobowy i rzeczowy) zestawiamy dla każdego tomu oddzielnie.
Cytaty wykorzystane w biogramach pochodzą przeważnie z relacji powstałych podczas pracy nad Słownikiem. Jeśli zaczerpnięte są z innych źródeł, opatrujemy je informacją bibliograficzną.
Przypominamy, że biogramy oddają stan wiedzy na dzień zakończenia prac nad kolejnym tomem. W poprzednich tomach znalazły się biogramy dwóch osób, które — jak się poniewczasie okazało — byty przez cały niemal okres swojej działalności konfidentami Służby Bezpieczeństwa. Wedle naszej dzisiejsze] wiedzy postacie Lesława Maleszki i Henryka Karkoszy nie powinny być opisywane w Słowniku i nie znajdą się w planowanej edycji zbiorczej. Dzięki dostępnej od niedawna dokumentacji przechowywanej w Instytucie Pamięci Narodowej możemy w przyszłości uniknąć tak zasadniczych błędów.
Wszystkim osobom zaangażowanym w pracę nad trzecim tomem gorąco dziękujemy, licząc na współpracę przy tomie następnym, który ma zamknąć czteroczęściową całość.
lipiec 2006
Zbigniew Gluza, Jan Skórzyński

Książka "Opozycja w PRL. Słownik biograficzny 1956-89. Tom 3" - Jan Skórzyński (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Ośrodek KARTA.