pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Słownik polskiej krytyki artystycznej XX i XXI wieku. Tom I-II. Seria: Źródła i monografie 506. KOMPLET

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 415 s.
Wymiar: 145x240 mm
EAN: 9788373069480
ISBN: 978-83-7306-948-0
Data: 2021-03-31
58.49 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Dwutomowy Słownik polskiej krytyki artystycznej XX i XXI wieku jest całościowym spojrzeniem na życie artystyczne ostatnich stu lat. Publikacja ma na celu prezentację rozmaitych strategii pisarstwa o sztuce, oferując syntetyczną inter­pretację postaw krytyków oraz rozległego spectrum pojęć używanych w dyskursie krytycznym.

Słownik biograficzny (t. I) stanowi integralną całość ze Słownikiem pojęć polskiej krytyki artystycznej. Te zwię­złe biogramy mają za zadanie ukazać nie tylko konkretne losy, konkretne biografie, lecz także wskazać na bardziej funkcjonal­ne aspekty życia ludzi, którzy czasem pro­fesjonalnie, czasem przygodnie poświęcali swój czas i swoje zdolności pisarstwu krytycznemu. W powiązaniu ze Słownikiem pojęć tom I prezentuje swoisty związek życia i sztuki, który w do­świadczeniu krytyka ma zapewne wymiar i konstytuujący jego ogląd sztuki, i zarazem wpływa na jego życie, oddane w jakimś sen­sie studiowaniu i osądzaniu „życia form”.

Słownik pojęć (t. II) jest przewodnikiem po najważniejszych, najczęściej występujących, najbardziej charakterystycznych i najbardziej doniosłych pojęciach – ideach, nie tylko kształtujących, ale też odsłaniających, nie zawsze wprost, intelektualno-poznawcze instrumentarium językowo-konceptualne charakterystyczne dla polskiej krytyki sztu­ki. Używano tych pojęć w różny sposób, kierując się różnymi intencjami, czasem wydobywając jakiś nowy ich sens, czasem stosując je na zasadzie lingua franca. Ich uderzającą cechą jest to, że pełniły różne funkcje, za ich pomocą oceniano, nazywa­no, opisywano rozmaite aspekty twórczo­ści, a także budowano zakres krytycznej tożsamości i postać artystycznego credo.

Książka "Słownik polskiej krytyki artystycznej XX i XXI wieku. Tom I-II. Seria: Źródła i monografie 506. KOMPLET" - Ryszard Kasperowicz, Marcin Lachowski, Piotr Majewski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 415 stron i została wydana w 2020 r. Cena 58.49 zł. Zapraszamy na zakupy!