pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Poczet cesarzy rzymskich
Poczet cesarzy rzymskich 57.60 zł pozycja dostępna!
książka:

Officium a rationibus

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 536 s.
EAN: 9788323138808
ISBN: 978-83-2313-880-8
Data: 2017-12-11
Cena wydawcy: 38.00 złpozycja niedostępna

Officium a rationibus - Karol Kłodziński - opis książki:

Fenomen istnienia wielkich imperiów, w tym Cesarstwa Rzymskiego, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczonych. Do dziś nie do końca rozpoznane pozostaje zagadnienie funkcjonowania administracji rzymskiej w okresie pryncypatu. Kolejnym pokoleniom badaczy przychodzi zmierzyć się z pytaniami, jak były zorganizowane struktury administracyjne tak rozległego imperium, w jakim sposób było ono zarządzane, kim byli urzędnicy cesarscy i jakie posiadali kompetencje.

Książka "Officium a rationibus". Studium z dziejów administracji rzymskiej w okresie pryncypatu została poświęcona urzędowi "a rationibus" ("do spraw rachunkowości/od rachunków"), głównej centralnej instytucji zarządzającej finansami wczesnego Cesarstwa Rzymskiego, oraz urzędnikom, którzy piastowali to stanowisko. Studium to nie tylko prezentuje jeden z najważniejszych elementów administracji wczesnego Cesarstwa, lecz także daje cenny wgląd w funkcjonowanie tejże administracji jako całości.

Urząd "a rationibus", choć opisywany przez uczonych już od XIX wieku, do dziś nie doczekał się osobnego opracowania monograficznego. Odkrywane i publikowane niemal każdego roku źródła epigraficzne, a także potrzeba reinterpretacji tych dobrze już znanych źródeł (głównie narracyjnych) oraz narosłych w historiografii opinii, skłaniają do nowego spojrzenia na funkcjonowanie "officium a rationibus" w okresie pryncypatu.

Książka „Officium a rationibus” - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Książka posiada 536 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Officium a rationibus"
Karol Kłodziński - autor m.in.:
Poznać przeszłość. Europa i świat. - okładka podręcznika
Poznać przeszłość. Europa i świat. Podręcznik.... Karol Kłodziński, Tomasz Krzemiński;