pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Od Sasa do Lasa... i Paca. Rozprawy, artykuły, przyczynki (wybór)

Autor książki:

Dobrosława Świerczyńska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 725 s.
EAN: 9788366448445
ISBN: 978-83-6644-844-5
Data: 2021-04-13
40.48 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Dobrosława Świerczyńska - absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych, od 1968 roku związana "etatowo" z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, obecnie emerytka. Główne kierunki zainteresowań naukowych: historia literatury, bibliografia i biografistyka, folklor (paremiografia i paremiologia), pseudonimy oraz pseudonimologia, edytorstwo. Autorka lub współautorka m.in. słowników pseudonimów, różnych edycji zbiorów przysłów, licznych artykułów i bibliografii.

Przedstawiony zbiór zawiera wybrane prace pisane i na ogół drukowane w latach 1972-2016, uporządkowane chronologicznie w grupach tematów, którymi zajmuję się właściwie stale. "Historia literatury" tu przedstawiana dotyczy częściej autorów minorum gentium, lub spraw drobnych, może marginalnych, wiążących się z twórcami z tzw. wyższej półki, co nie znaczy, że są to sprawy mało interesujące! W działach Pseudonimy i Folklor podejmowałam próby zaznajomienia polskiego badacza i czytelnika z tematami mniej u nas dotąd eksploatowanymi, leżącymi na poboczach badań historyczno-literackich, ale chyba ważnych dla szeroko rozumianej wiedzy humanistycznej, uprawianej od XIX do XXI wieku na świecie. Varia - to trochę historii literatury i jej nauk pomocniczych, trochę historii prasy, trochę biografistyki, wspomnień?
Dobrosława Świerczyńska

Książka "Od Sasa do Lasa... i Paca. Rozprawy, artykuły, przyczynki (wybór)" - Dobrosława Świerczyńska - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. Książka posiada 725 stron i została wydana w 2020 r. Cena 40.48 zł. Zapraszamy na zakupy!