pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Nowa Austeria Pod Królem-Duchem

Autor książki:

Marek Troszyński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Żywosłowie
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 376 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788396202727
ISBN: 978-83-9620-272-7
Data: 2022-01-05
45.16 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

W roku 2001 Marek Troszyński, obecnie profesor w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wydał książkę Austeria Pod Królem-Duchem: Raptularz lat ostatnich Juliusza Słowackiego. Jest to zbiór esejów na różne sposoby inspirowanych tytułowym Raptularzem 1843-1849, którego edycję zawierającą podobiznę całości rękopisu i jego precyzyjną transkrypcję Marek Troszyński opublikował w roku 1996. Książka ukazywała niezwykły, zarazem naukowo pogłębiony i bardzo osobiście przeżyty obraz mistycznego okresu życia Słowackiego, przedstawiała oryginalną i fascynującą interpretację jego postawy i twórczości. Po dwudziestu latach, po opublikowaniu kolejnych książek autorskich i podjęciu niezwykłych dzieł edytorskich jak publikacja rękopisu dramatu zwanego Samuel Zborowski (Alchemia rękopisu, 2018), czy nowe wydanie Dzieł zebranych Słowackiego Marek Troszyński wraca do Austerii Pod Królem-Duchem. Obecne wydanie książki zawiera zarówno eseje, które złożyły się na jej pierwszą edycję, jak i nowe teksty dodane przez Autora. Ponowiona w zmienionym kontekście społecznym podróż śladami mistycznych poszukiwań i przeczuć Juliusza Słowackiego z pewnością zaprowadzi Czytelników w inne rejony i skonfrontuje z innymi pytaniami niż dwadzieścia lat temu.

prof. Michał Kuziak: Gdyby ktoś dzisiaj pytał o pierwszy, a zarazem wnikliwy i głęboki, przewodnik po późnej biografii i dziele Słowackiego, bez wahania wskazałbym właśnie na książkę Troszyńskiego, która w żaden sposób się nie zestarzała od czasu pierwszego wydania.

Prof. Magdalena Siwiec: Austeria Pod Królem-Duchem - szczególnie w tej nowej wersji, wzbogaconej o rozmowy, list i recenzje, jest książką nie tyle o życiu i twórczości Słowackiego, a o życiu Słowackim. Jej założeniem jest bowiem lektura zaangażowana, empatyczna, taka, która wymaga wejścia w dialog z tekstem Słowackiego - pięknym, w wielu miejscach wieloznacznym, niejasnym, rozbitym na wiele czasem wykluczających się wariantów, kreślonym, niejednorodnym, zderzającym do siebie różne rejestry.

Książka "Nowa Austeria Pod Królem-Duchem" - Marek Troszyński - oprawa twarda - Wydawnictwo Żywosłowie. Książka posiada 376 stron i została wydana w 2021 r. Cena 45.16 zł. Zapraszamy na zakupy!