pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Od neolitu do soundscape u. Z badań młodych muzykologów

Autor książki:

Gabriela Gacek, Mariusz Pucia

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 264 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788373959019
ISBN: 978-83-7395-901-9
Data: 2022-11-10
26.19 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Publikacja jest zbiorem tekstów autorstwa wybranych studentów i doktorantów wszystkich ośrodków muzykologicznych w Polsce, a więc młodych badaczy charakteryzujących się zróżnicowanym poziomem doświadczenia związanego z prowadzeniem badań naukowych i prezentujących bardzo różny warsztat metodologiczny.

Część pierwszą poświęcono muzycznym instrumentom; znalazło się tu więc miejsce na prace z dziedziny organologii: od informacji o znanych muzycznych znaleziskach z okresu neolitu, poprzez krytyczne spojrzenie na najpopularniejszą i do dziś będącą w użyciu systematykę instrumentów muzycznych Hornbostela-Sachsa, aż po omówienie historii i szczegółów techniczno-brzmieniowych zabytkowego instrumentu w kościele klasztornym ss. Norbertanek w Imbramowicach.

W drugiej części umieszczono teksty, których autorzy pochylają się nad zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianym życiem muzycznym w różnych jego aspektach, takich jak kultura muzyczno-religijna i życie muzyczne wybranych parafii na Lubelszczyźnie oraz Ziemi Kłodzkiej, koncerty oraz omówienie profilu działalności zespołu inspirującego się muzycznymi tradycjami regionu Kielecczyzny, a także jednej z młodzieżowych orkiestr dętych na Opolszczyźnie.

Trzeci wreszcie i najszerszy zbiór artykułów dotyczy problematyki szeroko pojmowanej twórczości muzycznej i kompozytorskiej, ze szczególnym uwzględnieniem niektórych jej aspektów, takich jak inspiracje folklorem, badania nad audiosferą określonych miejsc, kontekst stylistyczny czasu i miejsca czy wpływ biografii kompozytora na stylistykę twórczości.

Jak wspomniano, są to prace redagowane przez autorów często stawiających dopiero swe pierwsze kroki w nauce. Niemniej teksty, będące efektem studiów prowadzonych pod kierunkiem pracowników naukowych we wspomnianych jednostkach, spełniają wymagania stawiane artykułom naukowym w dziedzinie zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym. Wszystkie te cechy skłaniają do wniosku, że przedłożony tom może stanowić wartościowy wkład do badań muzykologicznych w Polsce.

Z recenzji prof. dra hab. Remigiusza Pośpiecha, Uniwersytet Wrocławski

Książka "Od neolitu do soundscape u. Z badań młodych muzykologów " - Gabriela Gacek, Mariusz Pucia - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Książka posiada 264 stron i została wydana w 2022 r. Cena 26.19 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.