pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Od Indeksu do Hutnika. Bibliografia druków ciągłych drugiego obiegu...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Od Indeksu do Hutnika. Bibliografia druków ciągłych drugiego obiegu wydawniczego w Krakowie i Małopolsce 1976-1990

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 890 s.
Wymiar: 175x245 mm
EAN: 9788376389943
ISBN: 978-83-7638-994-3
Data: 2019-09-30
52.06  70.00  17.94 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Od Indeksu do Hutnika. Bibliografia druków ciągłych drugiego obiegu wydawniczego w Krakowie i Małopolsce 1976-1990 - Adam Roliński, Andrzej Dróżdż, Wojciech Marchewczyk - opis książki:

W odpowiedzi na kłamliwą propagandę i agresywną cenzurę komunistyczną PRL wiele środowisk, zróżnicowanych pod względem ideologicznym i społecznym, przystąpiło do wydawania niezależnych druków, poza zasięgiem aparatu kontroli. Stały się one częścią drugiego obiegu istniejącego w latach 1976-1990, którego imponujący rozwój przypadł na lata 80. XX wieku.

Niniejsza książka jest pierwszą całościową bibliografią prasy drugiego obiegu w Krakowie  i Małopolsce. Stanowi efekt wieloletnich prac Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu  Niepodległościowego w Krakowie związanych z pozyskiwaniem i opracowywaniem niezależnych druków. Zawiera opisy ponad 750 krakowskich i małopolskich tytułów czasopism,  gazet, serwisów, biuletynów i komunikatów publikowanych przez różne, rozwijające się żywiołowo struktury opozycji antykomunistycznej – od Niezależnego Samorządnego Związku  Zawodowego „Solidarność” i związanych z nim organizacji, przez formacje studenckie  i młodzieżowe, takie jak Niezależne Zrzeszenie Studentów i Federacja Młodzieży Walczącej,  po powstające nowe partie polityczne (Konfederacja Polski Niepodległej i Polska Partia Niepodległościowa), a także inne niezależne środowiska.

Co wyróżnia bibliografię Od Indeksu do Hutnika spośród innych dostępnych publikacji  tego typu? Jest jedną z pierwszych pełnych bibliografii regionalnych dotyczących czasopism  drugiego obiegu. Po raz pierwszy podjęto w niej próbę ujawnienia nazwisk twórców krakowskiej i małopolskiej prasy niezależnej: redaktorów, drukarzy i osób wspomagających. Ponadto starano się odtworzyć miejsca druku i wydania poszczególnych tytułów. Zdecydowano się również na nowatorskie ujęcie czasopism często zmieniających tytuł, łącząc je w większe inicjatywy wydawnicze, oraz druków, które ukazały się tylko w kilku numerach, dotychczas niejednokrotnie pomijanych w opracowaniach.

Dlaczego Kraków? To miasto uniwersyteckie z bogatą tradycją intelektualną, a zarazem  centrum peerelowskiego hutnictwa, wyróżniało się wśród innych miast także mnogością  prasy drugiego obiegu, co uczyniło z niego drugi w Polsce – po Warszawie – ośrodek niezależnego edytorstwa.

Książka „Od Indeksu do Hutnika. Bibliografia druków ciągłych drugiego obiegu wydawniczego w Krakowie i Małopolsce 1976-1990” - oprawa twarda - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.

Książka posiada 890 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Od Indeksu do Hutnika. Bibliografia druków ciągłych drugiego obiegu..."
Adam Roliński, Andrzej Dróżdż, Wojciech Marchewczyk (red.) - autor m.in.:
Solidarność Uniwersytetu Jagiellońskiego - okładka książki
Solidarność Uniwersytetu Jagiellońskiego 1980/1989 Tomasz Gąsowski, Adam Roliński;
Solidarność. Małopolska 1980-1981. - okładka książki
Solidarność. Małopolska 1980-1981. Wybór dokumentów... Marcin Orski (red.), Adam Roliński (red.), Ewa Zając (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Od Zapisu do... zapisu historii - okładka książki
Od Zapisu do... zapisu historii Bogusław Bakuła, Agnieszka Matusiak, Elżbieta Tyszkowska-Kasprzak (red.)
Produkty podobne:
Polska prasa niezależna (1976-1990). - okładka książki
Polska prasa niezależna (1976-1990). Bibliografia.... Mieczysław Adamczyk, Janusz Gmitruk
Bibliografia prac Profesora Andrzeja - okładka książki
Bibliografia prac Profesora Andrzeja Wierzbickiego... Zbigniew Romek, Marcin Wolniewicz (oprac.)
Bibliografia historii Śląska 2014 - okładka książki
Bibliografia historii Śląska 2014 Peter Garbers, Karol Sanojca (red.)