pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Katalog zbioru dokumentów pergaminowych Biblioteki Jagiellońskiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Societas Vistulana
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 1006 s.
Wymiar: 160x240 mm
EAN: 9788361033820
ISBN: 978-83-61033-82-0
Data: 2015-11-20
68.50 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Oddawana do rąk Czytelników publikacja jest pierwszym opracowaniem kolekcji pergaminów Biblioteki Jagiellońskiej. Katalog zawiera szczegółowe opisy 715 dokumentów pergaminowych, pochodzących z okresu od XIII do XX wieku i stanowiących ważną część polskiego dziedzictwa narodowego, przechowywanego w Bibliotece Jagiellońskiej. Ponad połowa dokumentów została spisana w okresie średniowiecza, ich znacząca część nigdy wcześniej nie była publikowana ani nawet wprowadzona do obiektu naukowego. Zebrany i wszechstronnie opracowany w katalogu materiał ma dużą wagę naukową, nie tylko dla dyscyplin stricte historycznych (dyplomatyka, sfragistyka, heraldyka), ale dla szeroko pojętej humanistyki (biografistyka, historia literatury, regionalistyka). Niniejsza publikacja to efekt kilkuletniej pracy zespołu badaczy, który wykazał się znakomitym opanowaniem warsztatu historycznego (umiejętności paleograficzne, neograficzne i językowe) i konsultował swoje ustalenia z wieloma specjalistami z innych ośrodków naukowych w Polsce.

Badaczom udało się zapełnić dotkliwą lukę, którą stanowił brak narzędzi i pomocy warsztatowych w poszukiwaniu przekazów źródłowych. Z katalogu mogą korzystać uczeni polscy i zagraniczni, którzy dzięki opracowaniu wstępu w języku angielskim uzyskają informacje na temat zawartości zbioru dokumentów pergaminowych jednej z dwóch najważniejszych bibliotek polskich.

Katalog wzbogacają obszerny indeks, liczący kilkanaście tysięcy haseł osobowych i miejscowych, oraz materiał ilustracyjny, obejmujący najciekawsze przykłady dokumentów, odciski pieczęci, a także znaki notarialne.

Książka "Katalog zbioru dokumentów pergaminowych Biblioteki Jagiellońskiej" - Karol Nabiałek, Wojciech Świeboda, Maciej Zdanek (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Societas Vistulana. Książka posiada 1006 stron i została wydana w 2015 r. Cena 68.50 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.