pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Od czerwca do maja. Transformacja systemowa w doświadczeniach mieszkańców...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Od czerwca do maja. Transformacja systemowa w doświadczeniach mieszkańców województwa zachodniopomorskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Nomos
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 593 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788376885384
ISBN: 978-83-7688-538-4
Data: 2020-09-03
54.91  64.00  9.09 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Od czerwca do maja. Transformacja systemowa w doświadczeniach mieszkańców województwa zachodniopomorskiego - Magdalena Fiternicka-Gorzko - opis książki:

Książka zawiera prezentację wyników prowadzonego przez kilka lat badania empirycznego, którego przedmiotem były losy mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w okresie od czerwcowych wyborów parlamentarnych w 1989 roku do maja 2004 roku, gdy Polska weszła w skład Unii Europejskiej. Źródłem danych było ponad 400 wywiadów przeprowadzonych w latach 2004-2009 z osobami zamieszkującymi różne miejscowości regionu. Analiza danych wykorzystująca elementy socjologicznej analizy biograficznej oraz oral history zmierzała do uchwycenia zdarzeń życiowych będących udziałem jednostek wchodzących w skład badanej zbiorowości. Opierała się na założeniu, że za pośrednictwem zdarzeń życiowych prezentuje się jednostkom proces społeczny.

Opisy i analizy zawarte w tym tomie mieszczą się w obrębie tzw. perspektywy konstruktywistycznej w badaniu polskiej transformacji systemowej. Celem dążeń analitycznych nie była jednak abstrakcyjna teoria, ale uporządkowany pojęciowo opis sposobów radzenia sobie przez badanych ze zmianą warunków, w których przyszło im żyć. Opis ten ukazuje, jak transformacja systemowa, niekiedy dramatycznie, wpisała się w biografie mieszkańców regionu. Analizy uwzględnione w tej książce pokazują biograficznie doświadczane apsekty zmiany systemowej, zarówno w „gorących” obszarach (rynek i życie gospodarcze oraz rozpadający się „świat pegeeru”), jak i w sferach relatywnie stabilnych (biurokratyczne struktury państwa, szkolnictwo), będące udziałem przedstawicieli różnych grup i kategorii społecznych.

Magdalena Fiternicka-Gorzko – dr socjologii, adiunkt w Katedrze Socjologii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zajmuje się socjologią kultury, socjologią jakościową, metodą biograficzną, oral history. Uczestniczyła w licznych badaniach empirycznych z zakresu tej tematyki. Należy do Rady Naukowej „Przeglądu Socjologii Jakościowej” oraz do Sekcji Socjologii Jakościowej i Sekcji Symbolicznego Interakcjonizmu Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Autorka i współautorka m.in. książek: Miasta model liryczny. Obraz rzeczywistości lokalnej w prasie z lat 1946-1985, W cieniu bieszczadzkich cerkiewek: z badań socjologicznych, Co z tą kulturą, Obrazy miasta. Przyczynki i migawki. Z badań socjologicznych w Słupsku oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.

Książka „Od czerwca do maja. Transformacja systemowa w doświadczeniach mieszkańców województwa zachodniopomorskiego” - oprawa miękka - Wydawnictwo Nomos.

Książka posiada 593 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Od czerwca do maja. Transformacja systemowa w doświadczeniach mieszkańców..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Holokaust, pamięć, powielacz. Zagłada - okładka książki
Holokaust, pamięć, powielacz. Zagłada Żydów Martyna Grądzka-Rejak, Jan Olaszek
Ochotnik - okładka książki
Ochotnik Jack Fairweather
Wielowymiarowy charakter bezpieczeństwa - okładka książki
Wielowymiarowy charakter bezpieczeństwa międzynarodowego... Mirosław Banasik, Agnieszka Rogozińska (red.)
Produkty podobne:
Pułapki prywatyzacji - okładka książki
Pułapki prywatyzacji Maria Jarosz (red.)