pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
książka:

Obraz gruźlicy na przełomie XIX i XX wieku w literaturze pięknej okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego

Dane szczegółowe:
Wydawca: ASPRA-JR
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 310 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788375452198
ISBN: 978-83-7545-219-8
Data: 2012-03-30
Cena wydawcy: 49.00 złpozycja niedostępna

Obraz gruźlicy na przełomie XIX i XX wieku w literaturze pięknej okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego - Jerzy Janiuk - opis książki:

Motywy medyczne w literaturze i sztukach pięknych są obecne od zawsze. Są wyrazem zainteresowań twórców problematyką medyczną w sposób świadomy, kiedy choroba, własna lub obecna w otoczeniu rodzinnym czy zawodowym, staje się tworzywem w procesie twórczym, inspiruje i dostarcza tematu, lub nieświadomy - kiedy trwałe następstwa fizyczne i psychiczne przekładają się na sposób postrzegania rzeczywistości, powodują zmiany charakterologiczne lub doprowadzają do przemiany duchowej.

Z dzisiejszej perspektywy gruźlica - choroba groźna, aczkolwiek skutecznie leczona - nie budzi już takich emocji. Jej wizerunek jako schorzenia niosącego śmiertelne zagrożenie uległ na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zasadniczej przemianie. Stała się głównie problemem medycznym, nadal ważnym, ale już nie pierwszoplanowym. Nie jest przede wszystkim tym, czym jeszcze nie tak dawno była: chorobą szerzącą się epidemicznie, białą plagą o ogromnych następstwach socjalnych i ekonomicznych, zjawiskiem kulturowym, mającym wpływ na losy nie tylko jednostek, nierzadko wybitnych, ale i całych społeczności.

Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Książka „Obraz gruźlicy na przełomie XIX i XX wieku w literaturze pięknej okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego” - oprawa miękka - Wydawnictwo ASPRA-JR.

Książka posiada 310 stron i została wydana w 2010 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Obraz gruźlicy na przełomie XIX i XX wieku w literaturze pięknej okresu..."
Kupujący tę pozycję zamówili również: