pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
O niepodległą i granice Tom 10 cz. 1. Protokoły posiedzeń rządów Rady...
książka:

O niepodległą i granice Tom 10 cz. 1. Protokoły posiedzeń rządów Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: ASPRA-JR
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 464 s.
EAN: 9788375459951
ISBN: 978-83-7545-995-1
Data: 2020-02-04
56.59  69.00  12.41 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

O niepodległą i granice Tom 10 cz. 1. Protokoły posiedzeń rządów Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego - opis książki:

Od dwóch dekad seria Niepodległą i granice o stawia sobie za cel prezentowanie dokumentów ukazujących z różnych perspektyw (m.in.: politycznej, wojskowej, zagranicznej, gospodarczej) zmagań o niepodległą i suwerenną Polskę w pierwszej połowie XX wieku.

Do rąk Czytelników oddajemy wydawnictwo źródłowe obejmujące całość protokołów posiedzeń rządów Rady Regencyjnej z lat 1917-1918. Publikowane materiały przybliżają fragment procesu odbudowy państwa polskiego, jakim były prace rządów Rady Regencyjnej. Chodzi o istotny przyczynek do kształtowania się polskich władz naczelnych w ostatnich miesiącach wojny. Głębokie i dynamiczne przemiany polityczne, społeczno-kulturowe i gospodarcze, które zaistniały po 1917 r., sprawiły, że kolejne gabinety uczestniczyły w procesie tworzenia nowego państwa polskiego, nie zaś prostej restytucji państwowości przedrozbiorowej; bez wątpliwości torowały drogę nowej epoce. W swej działalności na polu politycznym, wojskowym i opieki cywilnej stały się istotnymi ogniwami budującymi zalążki instytucji i przygotowującymi kadry dla administracji centralnej przyszłego niepodległego państwa. W tym kontekście istnieje możliwość spojrzenia poprzez cytowane dokumenty na kadry administracji rządowej czy - szerzej ujmując - kształtującej się elity władzy przyszłej II Rzeczypospolitej. Nasuwa się refleksja, że na tym szczeblu administracji od motywacji, zdolności do działań wspólnych, sprawności, wiedzy, a także mentalności członków rządu zależał w istotnym stopniu proces przygotowania i podejmowania decyzji. Ponadto decyzje kolejnych gabinetów, niezależnie od opinii adwersarzy politycznych, wprowadzały naród i państwo na europejską arenę życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego. To miejsce raz uzyskane stało się trwałą zdobyczą Polski i podstawą do ekspansji w kolejnych latach. Wgląd w publikowane materiały daje podstawę do stawiania pytań, w jakim stopniu decydowały czynniki zewnętrzne i czy osiągnięto to, co było możliwe. Nawet forma zapisów dokumentów tamtych lat może się stać źródłem informacji o nabierającej intensywności działalności kolejnych gabinetów. Lakoniczną formę protokołów znacząco rozszerzają załączniki, częstokroć szeroko przedstawiające stanowiska uczestników dyskusji, przebieg spraw czy sprawozdania z sytuacji. Publikowane dokumenty mogą być istotną lekturą nie tylko dla historyków i politologów, zajmujących się historią najnowszą (jedno z podstawowych źródeł dla badań okresu grudzień 1917-listopad 1918), ale również dla szerokiej rzeszy miłośników historii Polski. Rozszerzają wiedzę oraz - co ważniejsze - tworzą nowe pola naukowej refleksji.

Książka „O niepodległą i granice Tom 10 cz. 1. Protokoły posiedzeń rządów Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego” - oprawa twarda - Wydawnictwo ASPRA-JR.

Książka posiada 464 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "O niepodległą i granice Tom 10 cz. 1. Protokoły posiedzeń rządów Rady..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Spojrzenia nie tylko na wschód. - okładka książki
Spojrzenia nie tylko na wschód. Od Dolnego Śląska... Grzegorz Hryciuk, Małgorzata Ruchniewicz, Aleksander Srebrakowski (red.)
Łańcuch historii - okładka książki
Łańcuch historii Paweł P. Wieczorkiewicz
Jednym tchem - okładka książki
Jednym tchem Bogdan Mendel
Produkty podobne:
Pęk kluczy - okładka książki
Pęk kluczy Felicjan Sławoj Składkowski