pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Nowe zasady obliczania i pobierania składki na ubezpieczenie zdrowotne

Dane szczegółowe:
Wydawca: INSTYTUT STUDIÓW PODATKOWYCH
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 96 s.
Wymiar: 235x120 mm
EAN: 9788367172240
ISBN: 978-83-6717-224-0
Data: 2023-03-06
34.27 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Składka na ubezpieczenie zdrowotne stanowi podstawę finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce. Od momentu jej wprowadzenia do systemu ochrony zdrowia, co nastąpiło na mocy ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym1, konstrukcja prawna składki zmieniała się w zależności od przyjmowanego organizacyjnego modelu ochrony zdrowia. Omawiana składka, jako świadczenie publiczne mające charakter powszechny, cechuje się specyficzną konstrukcją prawną, która jest powiązana z różnymi gałęziami prawa.

Szczególnie intensywne zmiany w zakresie składki na ubezpieczenie zdrowotne następowały w roku 2022 w wyniku kolejnych nowelizacji ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r., w tym w szczególności nowelizacji, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2022 r.

Niniejsze opracowanie zawiera analizę nowych zasad obliczania i pobierania składki na ubezpieczenie zdrowotne w stanie prawnym na dzień 1 stycznia 2023 r., dotyczących przede wszystkim osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

W początkowych rozdziałach autorzy poruszają zagadnienia ogólne, odnoszące się do podstawy wymiaru omawianej składki w powiązaniu ze sposobem opodatkowania, oraz opisują nowe kategorie podmiotów obowiązanych do jej opłacania. Odrębnie zostało przedstawione zagadnienie rozliczenia rocznego składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z uwagi na praktyczne znaczenie została przybliżona problematyka odpowiedzialności za niewłaściwe ustalanie, rozliczanie i opłacanie składki ze wskazaniem konsekwencji, które może ponieść płatnik. W szczególności została omówiona kwestia odpowiedzialności karnej. Niniejsze opracowanie zawiera również rozdział dotyczący ochrony należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Książka "Nowe zasady obliczania i pobierania składki na ubezpieczenie zdrowotne" - Krzysztof Radzikowski, Martyna Betiuk, Mariusz Kuśmierczyk, Mirosław Lewandowski, Julia Modzelewska - oprawa miękka - Wydawnictwo INSTYTUT STUDIÓW PODATKOWYCH. Książka posiada 96 stron i została wydana w 2023 r. Cena 34.27 zł. Zapraszamy na zakupy!