pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Niezauważona rewolucja. Konstruktywistyczny idealizm Richarda Burthogge...
książka:

Niezauważona rewolucja. Konstruktywistyczny idealizm Richarda Burthogge a

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 262 s.
EAN: 9788381426374
ISBN: 978-83-8142-637-4
Data: 2019-09-25
34.51  39.90  5.39 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Niezauważona rewolucja. Konstruktywistyczny idealizm Richarda Burthogge a - Bartosz Żukowski - opis książki:

Książka poświęcona jest teorii poznania Richarda Burthogge a (1638-1705), siedemnastowiecznego filozofa angielskiego, autora m.in. dzieł: Organum Vetus & Novum (1678) oraz An Essay upon Reason, and the Nature of Spirits (1694). Choć epistemologiczne idee Burthogge a nie wywarły znaczącego wpływu na współczesną mu filozofię, a w konsekwencji nie stały się dotychczas przedmiotem głębszych analiz, w jego pismach odnaleźć można nader oryginalną koncepcję konstruktywistycznego idealizmu, która - oceniana z szerszej perspektywy historycznej - w kluczowych punktach okazuje się antycypować niemal o wiek późniejszą filozofię Kanta. Najistotniejszym elementem tego stanowiska jest odrzucenie możliwości bezpośredniego (intelektualnego bądź zmysłowego) poznania przedmiotów zewnętrznych na rzecz teorii modi concipiendi, zgodnie z którą konceptualizacja rzeczywistości pozaumysłowej dokonuje się zawsze w formie i z użyciem środków określonych przez strukturalne oraz funkcjonalne własności ludzkich zdolności poznawczych. W ten sposób, dowodząc, iż świat zewnętrzny dostępny jest umysłowi ludzkiemu jedynie poprzez fenomeny, które sam współtworzy, Burthogge wyraźnie antycypuje Kantowskie twierdzenie o niepoznawalności rzeczywistości samej w sobie.

Co najmniej od lat dwudziestych XX w. wyraża się potrzebę głębszej analizy pism wiecznie zapomnianych myślicieli XVII i XVIII wieku. Niniejsza monografia wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Choć jej bezpośrednim celem jest poszerzenie wiedzy o wczesnonowożytnej filozofii brytyjskiej, przywrócenie pamięci o doktrynie idealistycznej, o niemal stulecie wyprzedzającej koncepcję Kanta, w przyszłości powinno umożliwić także sformułowanie nowych konkluzji na temat wewnętrznej logiki i immanentnej dynamiki ewolucji całej myśli postkartezjańskiej.

Książka „Niezauważona rewolucja. Konstruktywistyczny idealizm Richarda Burthogge a” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Książka posiada 262 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Niezauważona rewolucja. Konstruktywistyczny idealizm Richarda Burthogge..."
Bartosz Żukowski - autor m.in.:
Produkty podobne:
Filozofia XIX wieku - okładka książki
Filozofia XIX wieku Emerich Coreth, Patrick Ehlen, Josef Schmidt