pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Nie można uśmiercić nadziei. Reminiscencje śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w Wielkopolsce 1984-1989

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788388517488
ISBN: 83-88517-48-1
Data: 2009-11-05
Cena wydawcy: 27.10 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W październiku 2009 r. minęło 25 lat od uprowadzenia i bestialskiego zamordowania kapelana "Solidarności” – ks. Jerzego Popiełuszki. Niniejsza publikacja jest pierwszą próbą ukazania reakcji społeczeństwa Wielkopolski na to wydarzenie oraz reminiscencji tych zdarzeń w kolejnych latach, aż do przełomowego roku 1989, kiedy w Polsce rozpoczęły się przemiany ustrojowe.

Tytuł książki nawiązuje do słów ks. Popiełuszki wypowiedzianych podczas jednego z jego kazań. Rzeczywiście, uprowadzenie ks. Jerzego i jego śmierć najpierw wywołały szok i przygnębienie w środowiskach identyfikujących się z opozycją polityczną i Kościołem katolickim. Potem, z czasem coraz mocniej, postać ks. Popiełuszki stawała się inspiracją wielu niezależnych przedsięwzięć. Duchowa spuścizna po nim podtrzymywała i wzmacniała nadzieję na zmianę ówczesnej rzeczywistości politycznej.

Chcielibyśmy, żeby nasza praca przyczyniła się chociaż w małym stopniu do odkrycia nieznanych dotąd wątków związanych z tragicznymi wydarzeniami sprzed 25 lat, dotyczącymi ks. Jerzego Popiełuszki. Odświeży pamięć nie tylko o bohaterskim kapelanie "Solidarności” i ludziach, którzy z jego postawy czerpali inspirację do walki z systemem totalitarnym, ale również o sprawcach represji i zbrodni: funkcjonariuszach MSW, MO i SB, członkach centralnych, wojewódzkich i terenowych instancji PZPR, których postawa, jak możemy przekonać się z wnikliwej lektury niniejszego opracowania, stwarzała odpowiedni klimat zbrodniczej działalności władz PRL.

Ze słowa wstępnego dr. Waldemara Handkego i ks. Jarosława Wąsowicza SDB

Publikacja powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Inspektorią Pilską Towarzystwa Salezjańskiego. Ideą wydawnictwa jest służba "pro publico bono”, dlatego książka ta nie jest dostępna w oficjalnym obiegu wydawniczym, lecz dystrybuowana nieodpłatnie do szkół i innych instytucji na terenie województwa.

Książka "Nie można uśmiercić nadziei. Reminiscencje śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w Wielkopolsce 1984-1989" - Waldemar Handke, ks. Jarosław Wąsowicz SDB (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 192 stron i została wydana w 2009 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]