pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Na koniu i pod koniem

Autor książki:

Marian Podgóreczny

Dane szczegółowe:
Wydawca: Mireki
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 598 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788364452895
ISBN: 978-83-64452-89-5
Data: 2016-09-27
32.11 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Dwóch wrogów 1000 żołnierzy 700 km marszu 200 zwycięskich walk i potyczek
Pod komendą legendarnego cichociemnego Góry Doliny majora Adolfa Pilcha we wspomnieniach ułana chorążego który pokonał bitewny szlak trzech puszcz zza Niemna az po Pilicę.

Gdy w niekończącej się fali uciekinierów z nadciągającego frontu po dobrej godzinie oczekiwania nastąpiła wreszcie przerwa ruszyła wtedy nasza kolumna a idące za nami oddziały nieprzyjaciela musiały czekać. Wstrzymywali je nasi żandarmi z biało-czerwonymi opaskami na rękawach mundurów WP którzy uspokajali denerwujących się przedłużającym postojem dowódców niemieckich że to potrwa najwyżej godzinę Kuriozalna sytuacja W centrum Generalnego Gubernatorstwa u ujścia Narwi do Wisły znaczny oddział Armii Krajowej umundurowany w przedwojenne mundury Wojska Polskiego w składzie batalionu piechoty dywizjonu kawalerii i szwadronu ckm wkracza do wielkiego miasta pełnego Niemców nieopodal modlińskiej twierdzy do której ściągają wszystkie rozbite na froncie jednostki Nie dość tego polska żandarmeria reguluje ruchem wstrzymując wycofujące się ze strefy przyfrontowej oddziały Wehrmachtu i formacje na usługach Hitlera Kozaków Kałmuków Ukraińców i Węgrów. Ich żandarm który regulował ruch ujrzawszy przed sobą żołnierzy w polskich mundurach znieruchomiał zamurowało go dosłownie zmienił się w słup soli a gdy spojrzał dalej na ponad kilometrową kolumnę omal szlag go nie trafił. Żandarm który w ostatnich dniach widział niemieckie pokiereszowane formacje wracające z frontu nie dowierzał by ci zuchowaci żołnierze których końca nie było widać świetnie wyekwipowani w broń w przedwojennych mundurach polowych Wojska Polskiego z orzełkami na rogatywkach kiedykolwiek byli na jakimkolwiek froncie zatelefonował do modlińskiej twierdzy. Niebawem przed most zajechały opancerzone transportery.

fragmenty książki

Książka "Na koniu i pod koniem" - Marian Podgóreczny - oprawa miękka - Wydawnictwo Mireki. Książka posiada 598 stron i została wydana w 2016 r. Cena 32.11 zł. Zapraszamy na zakupy!