pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Mnich

Autor książki:

Tadeusz Bartoś

Dane szczegółowe:
Wydawca: Marginesy
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 272 s.
Wymiar: 130x197 mm
EAN: 9788365973948
ISBN: 978-83-6597-394-8
Data: 2019-03-12
25.00  37.90  12.9 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Jan ma dwadzieścia lat i postanawia wszystko zostawić. Porzuca studia, rodzinę, znajomych, pakuje do plecaka kilka najpotrzebniejszych rzeczy i odchodzi. Chce być radykalny. Rozpiera go duma z decyzji porzucenia wszystkiego. Chce rozstrzygnąć ostatecznie o swoim losie, ulokować siebie po dobrej stronie świata, ofiarując Bogu wszystko. Zostać mnichem, nieść dobro i pomoc. Wstępuje do klasztoru kartazów i zmienia imię na Benedykt.

Rzeczywistość nie jest jednak równie czysta jak przekonania młodego duchownego. Widzi wokół siebie narastającą pustkę wewnętrzną, wydrążenie z życia, które znajduje religijne uzasadnianie w teoriach teologicznych i mistycznych.

Tadeusz Bartoś - w swojej pierwszej powieści - opisuje bohatera od początku jego drogi w katolickim zakonie, ukazuje sposoby zaangażowania, czy może raczej "wkręcenia" go w tryb życia, postrzegania świata, który jest tak dominujący, że nie znajduje alternatywy - jawi się jako jedyny znany, a przez co też jedyny słuszny. Opisuje także kolosalne rozczarowanie. Proces przenikania do świadomości Benedykta elementów krytycznych, kwestionujących totalną, przytłaczającą prawdę religijnego uwiedzenia. Drogę do postanowienia, aby opuścić tę destrukcyjną, manipulacyjną, zamkniętą grupę religijną.

Tadeusz Bartoś - filozof, wykładowca akademicki, autor książek o filozofii i o religii. W filozofii interesuje go historia myśli metafizycznej, widzianej zwłaszcza z perspektywy jej przezwyciężenia w pismach Fryderyka Nietzschego i Martina Heideggera. W publicystyce społecznej koncentruje uwagę na społecznych uwarunkowaniach funkcjonowania Kościoła katolickiego. Bada krytycznie doktrynę chrześcijańską, jej wpływ na funkcjonowanie społeczności religijnych. Opublikował szereg książek, między innymi Jan Paweł II. Analiza krytyczna, Wolność równość, katolicyzm, Koniec prawdy absolutnej. Tomasz z Akwinu w epoce późnej nowoczesności. Jedenaście lat temu opuścił zakon dominikanów.

Książka "Mnich" - Tadeusz Bartoś - oprawa twarda - Wydawnictwo Marginesy. Książka posiada 272 stron i została wydana w 2019 r. Cena 25.00 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Tadeusz Bartoś - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Sorge - okładka książki

Sorge

Aleksandra Zielińska
Obsesja - okładka książki

Obsesja

Tara Isabella Burton
Kociarz - okładka książki

Kociarz

Kristen Roupenian
Produkty podobne:
Łagodne światło - okładka książki

Łagodne światło

Louis de Wohl
Oblat - okładka książki

Oblat

Joris-Karl Huysmans
Mnich z Mokki - okładka książki

Mnich z Mokki

Dave Eggers
Szepty i cienie - okładka książki

Szepty i cienie

Andrzej Sarwa
Narcyz i Złotousty - okładka książki

Narcyz i Złotousty

Hermann Hesse, Marceli Tarnowski
Hej, dziewczyno! - okładka książki

Hej, dziewczyno!

Patrycja Mnich