pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Mizora: Przepowiednia. Amerykańska utopia
Tytuł książki:

Mizora: Przepowiednia. Amerykańska utopia

Autor książki:

Mary E. Bradley Lane

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Wymiar: 210x150 mm
EAN: 9788382060454
ISBN: 978-83-8206-045-4
Data: 2020-10-29
22.66  23.81  1.15 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Dziewiętnastowieczna powieść Mary Bradley Lane Mizora jest jedną z pierwszych amerykańskich utopii feministycznych i pierwszą, która przedstawia radykalną wizję doskonałego świata. Radykalizm tej wizji jest wynikiem wprowadzenia motywu ostatecznego rozwiązania kwestii płci i rasy oraz wyeliminowania patologii społecznych poprzez modyfikację genomu mieszkanek utopijnej Mizory. Powieść ukazywała się najpierw anonimowo w odcinkach w wydawanej w Ohio gazecie Cincinnati Commercial od listopada 1880 do lutego 1880 roku. Wydanie książkowe, które pojawiło się w 1890 roku Mizora: Przepowiednia. Manuskrypt znaleziony pośród prywatnych dokumentów księżniczki Very Zarovitch, będący prawdziwą i wierną relacją z jej podróży do wnętrza Ziemi, z dokładnym opisem kraju i jego mieszkańców, ich zwyczajów, obyczajów i rządu nie wzbudziło większego zainteresowania czytelników. Dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku Mizora została ponownie odkryta przez krytykę feministyczną, co spowodowało włączenie jej do kanonu amerykańskiej literatury utopijnej.
Powszechnie uważa się, że Mizora jest jednym z najbardziej znaczących utworów pierwszej fali feminizmu, dotychczas kojarzonej niesłusznie wyłącznie z ruchem sufrażystek.

Książka "Mizora: Przepowiednia. Amerykańska utopia" - Mary E. Bradley Lane - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2020 r. Cena 22.66 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kilar. W bliskim planie - okładka książki

Kilar. W bliskim planie

Violetta Rotter-Kozera, Bolesław Stelmach
Produkty podobne:
Powróćcie do mnie - okładka książki

Powróćcie do mnie

Lynn Austin
Anioł z Auschwitz - okładka książki

Anioł z Auschwitz

Eoin Dempsey
Król musi umrzeć - okładka książki

Król musi umrzeć

Mary Renault
Skarby cara Aleksandra - okładka książki

Skarby cara Aleksandra

Wojciech Motylewski
Samotność Bogów - okładka książki

Samotność Bogów

Dorota Terakowska