pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Miniatury matematyczne 83

Dane szczegółowe:
Wydawca: Aksjomat
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 64 s.
Wymiar: 163x240 mm
EAN: 9788366838314
ISBN: 978-83-6683-831-4
Data: 2023-06-06
15.18 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Podobnie jak w poprzednich latach, Komitet Organizacyjny konkursu Kangur Matematyczny przygotował zestaw opracowań popularyzujących matematykę, zredagowanych w formie krótkich artykułów tradycyjnie już zwanych miniaturami. Niniejszy tomik, na który składają się trzy takie artykuły, dedykowany jest przede wszystkim uczniom szkół ponadpodstawowych, nauczycielom a także wszystkim pasjonatom matematyki.

Tematyka tegorocznych miniatur jest bardzo różnorodna, liczymy więc na to, że każdy Czytelnik znajdzie coś dla siebie. W książce bowiem, obok geometrii, która pojawiała się w Miniaturach Matematycznych wielokrotnie, znajdują się również zagadnienia z obszaru logiki matematycznej oraz rachunku prawdopodobieństwa, które gościły na ich stronach nieco rzadziej.

W pierwszym artykule, zatytułowanym Czy ktoś tu mówi prawdę, omówiona została pewna metoda rozwiązywania zadań o łotrach i rycerzach zamieszkujących fikcyjną wyspę. Te popularne łamigłówki rozwiązywane są często w sposób intuicyjny i stanowią świetną gimnastykę dla umysłu, uczą też porządkowania sposobów myślenia opartych na zdrowym rozsądku. Autorki podchodzą do prezentowanych zagadnień w sposób bardziej formalny, pokazując, że wiele z nich można rozwiązać, używając pojęć i symboliki logiki matematycznej.

Drugi artykuł, o intrygującym tytule Pewien paradoks kostek do gry pokazuje, że nawet tak proste z pozoru przedmioty, jak kostki do gry, mogą mieć zaskakujące własności probabilistyczne - wystarczy tylko inaczej zaznaczyć oczka na ich ściankach. Autor w przystępny sposób prowadzi Czytelnika do zrozumienia pojęcia kostki silniejszej/słabszej od innej kostki oraz tytułowego paradoksu, który orzeka, że własność bycia kostką silniejszą/słabszą nie jest własnością przechodnią. Oznacza to, że istnieją trójki kostek, z których jedna jest silniejsza od drugiej i druga od trzeciej, ale jednocześnie trzecia nie jest wcale słabsza od tej pierwszej, co więcej jest od niej silniejsza. Można również konstruować zestawy złożone z większej liczby kostek o opisanej własności. Kostki takie noszą nazwę kostek Efrona.

Ostatnia miniatura, zatytułowana O prostych i krzywych Simsona, z pewnością zainteresuje miłośników geometrii. Punktem wyjścia do rozważań zaprezentowanych w artykule jest twierdzenie Wallace a Simsona, z którego wiadomo, że każdy punkt leżący na okręgu opisanym na trójkącie wyznacza jedną jedyną prostą (zwaną prostą Simsona), przechodzącą przez rzuty prostokątne tego punktu na proste zawierające boki trójkąta. Autor prezentuje jak można uogólnić pojęcie prostej Simsona i skonstruować jej odpowiednik dla innych wielokątów wpisanych w okrąg oraz jakie ma ona wówczas własności. Aby ułatwić Czytelnikowi wyobrażenie nowo poznawanych pojęć, Autor zamieścił w miniaturze dużo rysunków wykonanych w znanych programach komputerowych.

Książka "Miniatury matematyczne 83" - Anna Gołębiewska, Magdalena Wysokińska-Pliszka, Mateusz Topolewski, Andrzej Sendlewski - oprawa miękka - Wydawnictwo Aksjomat. Książka posiada 64 stron i została wydana w 2023 r. Cena 15.18 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.