pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Mieszkańcy osiedla w sytuacji konfliktu ekologicznego w mieście

Autor książki:

Robert Bartłomiejski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 242 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788373837027
ISBN: 978-83-7383-702-7
Data: 2015-07-14
27.60 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Robert Bartłomiejski - ur. w 1984 r., socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Interesuje się socjologią miasta, w szczególności problematyką protestów i konfliktów społecznych dotyczących sposobów zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Zajmuje się także socjologią morską w kontekście zawodu marynarza i rodzin ludzi morza.

Przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji w mieście jest zadaniem trudnym i złożonym. Dylematem miasta zrównoważonego jest poszukiwanie pragmatycznego kompromisu między często sprzecznymi potrzebami i preferencjami różnych grup interesu. W sytuacji konfliktu ekologicznego w mieście, model zrównoważonego rozwoju wymusza na grupach interesu realizację zasady partycypacji, tj. konieczność dialogu i wzajemnego respektowania prawa do informacji, konsultacji społecznych i włączenia w procesy decyzyjne. Nie zawsze udaje się jednak uzyskać zadowalający kompromis. Efektem ubocznym współdecydowania o lokalizacji niechcianej społecznie inwestycji jest często samowykluczenie się protestujących mieszkańców osiedla z konsultacji społecznych. Niniejsze studium przypadku poświęcone jest próbie odpowiedzi na pytanie o uwarunkowania tak trwałej dyspozycji mieszkańców osiedla do sprzeciwu, której skutkiem staje się właśnie samowykluczenie.

Książka została napisana z myślą o tym, aby - poza walorami naukowymi - mogła być użyteczna. Członkowie lokalnych komitetów protestacyjnych i organizacji ekologicznych odnajdą tu wiele cennych wskazówek, odnoszących się do procedur konsultacyjnych. Inwestorów i administrację samorządową zainteresują dobre praktyki, mogące zapobiec lub pomóc przezwyciężyć impas w negocjowaniu kompromisu.

Książka "Mieszkańcy osiedla w sytuacji konfliktu ekologicznego w mieście" - Robert Bartłomiejski - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 242 stron i została wydana w 2015 r. Cena 27.60 zł. Zapraszamy na zakupy!