pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Mężczyzna w czerwonym płaszczu
Tytuł książki:

Mężczyzna w czerwonym płaszczu

Autor książki:

Julian Barnes

Dane szczegółowe:
Wydawca: Świat Książki
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 300 s.
Wymiar: 125x200 mm
EAN: 9788381394789
ISBN: 978-83-8139-478-9
Data: 2020-10-30
31.04  39.90  8.86 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Moglibyśmy zacząć od pocisku i pistoletu, z którego został wystrzelony. To zwykle działa: solidna zasada teatru mówi, że jeśli pokażesz pistolet w pierwszym akcie, w ostatnim z pewnością padnie z niego strzał. Lecz jaki pistolet i jaki pocisk? W tamtych czasach było ich tak wiele.

Lub też możemy zacząć, prozaicznie, od płaszcza. Czy nieuczciwym jest zaczynać od płaszcza, a nie od człowieka, który w nim jest? Lecz płaszcz, a raczej jego przedstawienie, to obraz tego, jak dzisiaj go pamiętamy, jeśli pamiętamy go w ogóle. Co czułby w tej sytuacji? Ulgę, rozbawienie, lekką urazę? To zależy od tego jak, z dystansu, odczytujemy jego postać.

Latem 1885 roku trzech Francuzów przyjechało do Londynu na kilkudniowe zakupy. Jeden z nich był księciem, jeden hrabią, a trzeci zwykłym człowiekiem o włoskim nazwisku, który cztery lata wcześniej został bohaterem jednego z najbardziej znanych portretów Johna Singera Sargenta. Zwykłym człowiekiem był Samuel Pozzi, lekarz dobrego towarzystwa, pionier ginekologii i wolnomyśliciel - racjonalny naukowiec z niezwykle skomplikowanym życiem osobistym.

Życie Pozziego toczyło się na tle paryskiej Belle Epoque. Piękny wiek przepychu i przyjemności często ukazywał swoją brzydką stronę: histeryczną, narcystyczną, dekadencką i pełną przemocy, czas szerzących się uprzedzeń i ideologii krwi i ziemi, który miał w sobie więcej podobieństw do naszego wieku, niż możemy to sobie wyobrazić.

"Mężczyzna w czerwonym płaszczu" jest świeżym, a jednocześnie oryginalnym portretem Belle Epoque - jej bohaterów i łajdaków, pisarzy, artystów i myślicieli - i życia człowieka, który wyprzedzał swój czas. Błyskotliwa, zaskakująca i poprzedzona głębokimi badaniami nowa książka Juliana Barnesa oświetla owocną i długotrwałą wymianę idei pomiędzy Wielką Brytanią i Francją oraz stanowi przekonujący argument za utrzymaniem jej przy życiu.

Książka "Mężczyzna w czerwonym płaszczu" - Julian Barnes - oprawa twarda - Wydawnictwo Świat Książki. Książka posiada 300 stron i została wydana w 2020 r. Cena 31.04 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Julian Barnes - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
W polskiej dżungli (Polesie) - okładka książki

W polskiej dżungli (Polesie)

Antoni F. Ossendowski
Saturnin - okładka książki

Saturnin

Zdenek Jirotka
Król trędowaty - okładka książki

Król trędowaty

Zofia Kossak
Grzesznik - okładka książki

Grzesznik

Tess Gerritsen
Wanna z kolumnadą - okładka książki

Wanna z kolumnadą

Filip Springer
Ulisses - okładka książki

Ulisses

James Joyce
Produkty podobne:
Tajemniczy mężczyzna - okładka książki

Tajemniczy mężczyzna

Kristen Ashley
Sezon zamkniętych serc - okładka książki

Sezon zamkniętych serc

Wioletta Leśków-Cyrulik
Wyspa - okładka książki

Wyspa

Żanna Słoniowska