pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach przestępstw oraz...
Tytuł książki:

Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach przestępstw oraz wykroczeń drogowych

Autor książki:

Mariusz Olężałek

Dane szczegółowe:
Wydawca: C H Beck
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 746 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788381280730
ISBN: 978-83-8128-073-0
Data: 2017-12-11
pozycja niedostępna
Produkty podobne:

Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach przestępstw oraz wykroczeń drogowych - Mariusz Olężałek - opis książki:

Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach przestępstw oraz wykroczeń drogowych zawiera niezwykle cenne, interesujące i praktyczne wskazówki karnoproprawne, procesowe oraz kryminalistyczne dotyczące wypadków i kolizji komunikacyjnych, prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (lub pod wpływem środka odurzającego), a także problematyki zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Proces dowodzenia w tych sprawach jest niezwykle skomplikowany. Każdy bowiem obrońca i pełnomocnik - niezależnie od dziedziny oraz tematyki spraw, jakimi się na codzień zajmuje - powinien być profesjonalnie przygotowany do wykonywania swojego zawodu. W praktyce popełniane są niestety liczne błędy, zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak i jurysdykcyjnym. Ważne jest, aby tego unikać, ponieważ mają one istotny wpływ nie tylko na wydawane wyroki, ale często pomyłkowe skazanie osób. Taki też jest jeden z głównych celów prezentowanej Metodyki. Nie należy również zapominać, że nierzetelna i błędnie przygotowana opinia powoduje bardzo daleko idące konsekwencje, nie tylko dla stron procesowych, ale całego wymiaru sprawiedliwości. Niezbędna jest więc inter alia podstawowa wiedza na temat taktyki przesłuchania biegłego przez obrońcę lub pełnomocnika w procesie karnym. Jak wskazują bowiem dane, w postępowaniu karnym w latach 2001-2016 w pierwszej instancji w sądach rejonowych zostało uniewinnionych tylko 2,38% osób.

Biorąc pod uwagę wszystkie rozdziały z części szczególnej Kodeksu karnego, okazuje się, że z rozdziału XXI pt. "Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji" sądy skazują najwięcej osób. W okresie od 2002 do 2016 r. było to aż 1 878 508 prawomocnie skazanych osób (jako czyn główny). Łącznie skazanych ze wszystkich rozdziałów części szczególnej kodeksu karnego było 5 986 834. Oznacza to, że procentowy udział skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w okresie ostatnich 15 lat stanowił 31,38% wszystkich przestępstw z Kodeksu karnego. Co więcej, w praktyce polskiego wymiaru sprawiedliwości szybko okazało się, że przestępstwo z tego rozdziału - a mianowicie z przepisu art. 178a KK (prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego) - jest najczęściej osądzanym przestępstwem wydziałów karnych w całej Polsce (w okresie od 2002 do 2016 r. prawomocnie skazano z niego 1 726 185 osób).

Opracowanie ma charakter interdyscyplinarny - łączy wątki nie tylko z zakresu postępowania karnego i prawa karnego materialnego, prawa wykroczeń oraz postępowania w sprawach o wykroczenia, ale również - w ograniczonym zakresie - z prawa karnego wykonawczego, kryminalistyki, socjologii, a także medycyny. W Metodyce wskazano ponad 800 orzeczeń (również niepublikowanych), a także 400 pozycji literatury przedmiotu. W publikacji uwzględniono stan prawny na dzień 1.11.2017 r.

Książka „Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach przestępstw oraz wykroczeń drogowych” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo C H Beck. Książka posiada 746 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Mariusz Olężałek - autor m.in.: