pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Metateatralność w dramaturgii Carla Goldoniego

Autor książki:

Jolanta Dygul

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 296 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323508694
ISBN: 978-83-2350-869-4
Data: 2012-07-12
Cena wydawcy: 41.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Praca dotyczy działalności Carlo Goldoniego, poważnego reformatora XVII-wiecznego włoskiego teatru, a nie tylko autora fars oraz scenariuszy dell arte . Przejął on wiele struktur oraz motywów z komedii dell arte , korzystał z bogatych zasobów tej tradycji, począwszy od postaci, przez metody kompozycyjne, użycie chwytów dramaturgicznych, które zaliczył potem do reliktów dawnego teatru. Relację z widownią budował na wypróbowanych przez aktorów schematach w walce o godność zawodu. Dla wzmacniania autorytetu poety komediowego, zaprezentowania swojej poetyki oraz dla polemizowania z rywalami i krytykami użył sceny jako trybuny, z której ustami swych aktorów przemawiał do widzów.

Metateatralność w dramaturgii Goldoniego przejawia się na różne sposoby. Konstrukcja teatru w teatrze wzorowana była na wypracowanych w repertuarze dell arte modelach strukturalnych ( mise en abyme , sztuka - pretekst, próba teatralna), przy zachowaniu podstawowych elementów składowych tej struktury (symetria konstrukcji, przygotowania do spektaklu, które wchodzą w skład akcji scenicznej sztuki ramowej, obecność widzów wewnętrznych, komentarze do oglądanego na scenie przedstawienia wtrąconego, przerwanie inscenizowanej sztuki). Zdecydowanie jednak częściej sięgał dramaturg po inne formy metateatralności: bezpośredni zwrot do publiczności w prologach lub komplementach oraz stematyzowanie problematyki teatralnej.

Jolanta Dygul, literaturoznawca, teatrolog, adiunkt w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała liczne artykuły na temat recepcji literatury włoskiej w Polsce, a także prace z zakresu historii teatru i dramatu włoskiego, zwłaszcza osiemnastowiecznego teatru weneckiego. Współredagowała komentarz do pierwszego pełnego polskiego wydania Rerum vulgarium fragmenta Francesca Petrarki, przetłumaczyła oraz opracowała tłumaczenie Teatru komediowego Carla Goldoniego.

Książka "Metateatralność w dramaturgii Carla Goldoniego" - Jolanta Dygul - oprawa twarda - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 296 stron i została wydana w 2012 r.