pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Manipulacje w postępowaniu karnym

Autor książki:

Ryszard Makarowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2006
Oprawa: twarda
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788373087293
ISBN: 978-83-7308-729-3
Data:2001-02-03
29.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Pomysł napisania książki powstał w trakcie słuchania przez Autora wykładu z karnego prawa procesowego, kiedy to znamienity profesor, omawiając postępowanie sądowe przed sądem pierwszej instancji, powiedział, że "niezbadane są wyroki boskie i sądów powszechnych”. Autorowi nasunęło się pytanie: dlaczego? Czy to możliwe, że wyrok sądowy zależy od przypadku lub czyjejś manipulacji?
W prezentowanej publikacji Autor wyjaśnia, jak dzieci, dorośli i młodzież rozumieją sprawiedliwość; w którym momencie trwającego postępowania karnego mogą wystąpić techniki manipulacji? W książce opisano także jeden z artykułów postępowania karnego i przeanalizowano, czy ustalona w procesie interpretacji norma prawna pozostaje w zgodzie z wolą ustawodawcy,a jednocześnie jest sprzeczna z mechanizmami działania umysłu ludzkiego. Czytelnik znajdzie tu także rozdział o kłamstwie w procesie karnym i jego uwarunkowaniach, przyczynach i metodach wykrywania. O tym, jak trudna sytuacja i związany z nią stres wpływają na oskarżonego i sąd orzekający – możemy przeczytać w kolejnym rozdziale. Ważnym aspektem, o którym pisze Autor, jest zaufanie, które w określony sposób wpływa na metody przesłuchań.

Intrygująco brzmią tytuły kolejnych rozdziałów "Lepiej znać jednego prokuratora niż cztery kodeksy”, "Obyś wiecznie czekał” (omówienie wybranych mechanizmów obronnych w czasie postępowania karnego), "Kobieta hormonalna” (Kiedy jest lepiej: jak sędzią jest kobieta czy mężczyzna? Czy gdy sędzia jest starszy lub młodszy?). Autor także stara się odpowiedzieć na pytanie "Jaki jest prawnik, a jaki powinien być?” oraz tworzy "Kontrowersyjny poradnik”, w którym znajdują się sposoby postępowania w momencie zatrzymania przez policję.

W załącznikach Autor umieścił praktyczne wskazówki dotyczące odczytywania mowy ciała oraz "Słowniczek topików prawniczych oraz kilku często używanych w języku prawniczym terminów łacińskich”.

Prezentowana publikacja nie jest pracą typowo naukową. Napisana jest bardzo przejrzystym językiem. Stanowi swoiste vademecum podstawowych praw psychologii, z którymi spotyka się nie tylko prawnik, ale również osoby biorące udział w postępowaniu sądowym, np. świadkowie. Książka zawiera wiele informacji, które mogą być wykorzystane w procesie nauczania studentów prawa, psychologii, socjologii oraz pedagogiki.

Książka "Manipulacje w postępowaniu karnym" - Ryszard Makarowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2006 r. Cena 29.33 zł. Zapraszamy na zakupy!

Spis treści:

Wstęp
Rozdział pierwszy
Jak szaraki rozumieją sprawiedliwość
Jak dzieci rozumieją sprawiedliwość
Jak młodzież rozumie sprawiedliwość
Jak dorośli rozumieją sprawiedliwość
Rozdział drugi

Z łańcuchem na szyi
Język prawny i prawniczy
O kilku naczelnych zasadach
Nie tylko retoryka
Uszy szeroko otwarte
Wiarygodność zeznań
Przemówienia stron
Wyrokowanie
Rozdział trzeci
Sędzia i jego kot
Rozdział czwarty
Kłamstwo w procesie
Metody badawcze
Wyniki badań
Podsumowanie
Rozdział piąty
Sędzia w trudnej sytuacji
Rozdział szósty
Rozmowy kontrolowane
Zaufanie
Ja wam wszystko wyśpiewam
Być kuszonym
Oprawca
Metody niedopuszczalne
Zasada ograniczonego zaufania
Rozdział siódmy
Obyś wiecznie czekał
Racjonalizacja
Przemieszczanie
Rozdział ósmy
Lepiej znać jednego prokuratora niż cztery kodeksy
Rozdział dziewiąty
Kobieta hormonalna
Hipotezy badawcze
Metody badawcze
Badana grupa
Wyniki badań
Wnioski
Podsumowanie
Rozdział dziesiąty
Jaki jest prawnik i jaki powinien być?
Wprowadzenie
Metody badawcze
Badana grupa
Rozdział jedenasty
Kontrowersyjny poradnik
Bibliografia
Załącznik 1
Słowniczek topików prawniczych oraz kilku często używanych w języku prawniczym terminów łacińskich
Załącznik 2
Mowa ciała