pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Małżeństwo i rodzina w świadomości młodzieży gimnazjalnej na tle kryzysu jej tożsamości osobowej. Studium socjologiczne

Autor książki:

Józef Baniak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Nomos
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 296 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788376880129
ISBN: 978-83-7688-012-9
Data: 2010-02-11
Cena wydawcy: 40.95 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Józef Baniak, prof. dr hab., pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Instytucie Socjologii Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajdują się: socjologia religii, moralności, zarządzania oraz katolicka nauka społeczna, a także filozofia religii, filozofia dialogu, etyka społeczno-gospodarcza i teologia praktyczna. Należy do zespołów redakcyjnych wielu czasopism, jak np.: "Socjologia Religii”, "Socjologia Moralności”, "Społeczeństwo i Kościół”, "Filozofia Religii”, "Filozofia Dialogu”. Jest autorem jedenastu książek oraz licznych artykułów z zakresu socjologii religii, filozofii religii oraz teologii pastoralnej.

Prezentowana praca jest szeroką i głęboką analizą przemian w moralności współczesnej młodzieży polskiej, opartą na wynikach badań socjologicznych, przeprowadzonych przez autora w regionie Kalisza i okolic wiejskich wśród uczniów szkół gimnazjalnych w latach 2001-2004. W pracy tej autor poddaje naukowej weryfikacji stereotypowe i powszechne przekonanie o szerokim odrzucaniu przez młode pokolenie katolików polskich etycznych norm chrześcijańskich z zakresu moralności seksualnej i małżeńsko-rodzinnej. Badania prezentowane w książce wskazują na wpływ kilku czynników na przekonania i postawy gimnazjalistów dotyczące moralności małżeńskiej, rodzinnej i seksualnej.

Jednocześnie z badań tych wynika, że mimo sygnalizowanych negatywnych zmian w postawach młodzieży wobec katolickiej moralności małżeńskiej i rodzinnej, a zarazem jej pozytywnego stosunku do alternatywnych form życia rodzinnego, dominujący odsetek ludzi młodych własne szczęście obecne i przyszłe lokuje właśnie w szczęśliwym związku małżeńskim i w spójnej, harmonijnie funkcjonującej rodzinie; ci respondenci także wysoko oceniają rolę dziecka w małżeństwie i rodzinie, której nic nie potrafi tu zastąpić.

Książka "Małżeństwo i rodzina w świadomości młodzieży gimnazjalnej na tle kryzysu jej tożsamości osobowej. Studium socjologiczne" - Józef Baniak - oprawa miękka - Wydawnictwo Nomos. Książka posiada 296 stron i została wydana w 2009 r.