pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Lysis

Autor książki:

Platon

Dane szczegółowe:
Wydawca: Teologia Polityczna
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 188 s.
Wymiar: 155x215 mm
EAN: 9788362884346
Data: 2019-12-03
24.53 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Lysis jest zazwyczaj zaliczany do wczesnych dialogów Platona, które określa się mianem sokratycznych ze względu na ich zarówno czasową, jak i przedmiotową bliskość wobec historycznego Sokratesa. Jest on pierwszą w europejskiej filozofii i kulturze próbą systematycznego ujęcia zagadnienia przyjaźni. Przeprowadzona rozmowa nie prowadzi jednak jej uczestników do żadnych wiążących wniosków - rozważywszy osiem definicji przyjaźni, Sokrates kończy dialog słowami, w których stwierdza, że cel rozważań nie został osiągnięty przez rozmówców:
"Można przypuszczać, że geneza dialogu o przyjaźni była następująca: Platon po odbyciu ok. 388 roku p.n.e. pierwszej podróży na Sycylię, gdzie zetknął się z filozofią italską, zaintrygowany wersetami Empedoklesa o obecnej w ludziach, lecz niepoddającej się analizie Philotes, postanowił ułożyć dialektyczny komentarz do słów poematu sycylijskiego wieszcza. Tak powstał Lysis - pierwsza w kulturze europejskiej próba zdefiniowania pojęcia przyjaźni.

Przyjaźń jest pospolitym uczuciem, które wszyscy ludzie odczuwają w sobie, a jednocześnie stanowi część czegoś większego - przyjaźni, która jest niepoznawalna, a przez to niedefiniowalna. Dialog platoński poświęcony temu zjawisku nie mógł zakończyć się konstruktywną konkluzją. I właśnie dlatego tak mocno przemawiał do starożytnych sceptyków" - pisze autorka nowego przekładu prof. Ewa Osek.

Fakt nieosiągnięcia w dialogu celu rozważań nie umniejsza jednak jego roli jako tekstu rozpoczynającego europejską refleksję nad zjawiskiem trudno uchwytnym w pojęciach, lecz zarazem niezwykle istotnym zarówno z perspektywy egzystencjalnej, jak i dla wspólnoty politycznej.

Nowy, nigdy dotąd niepublikowany przekład tego dialogu na język polski autorstwa prof. Ewy Osek ukazał się nakładem Teologii Politycznej i Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii "Biblioteka Klasyczna".

Książka "Lysis" - Platon - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Teologia Polityczna. Książka posiada 188 stron i została wydana w 2019 r. Cena 24.53 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.