pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Literacka polszczyzna Kresów północno-wschodnich XVII w. Fonetyka

Autor książki:

Alicja Pihan-Kijasowa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UAM
Rok wyd.: 1999
Oprawa: miękka
Ilość stron: 200 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788323209683
ISBN: 83-232-0968-5
ISSN: 0554-8179
Data:2001-01-23
Cena wydawcy: 31.36 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Kształtujący się i rozwijający na północno-wschodnich kresach Rzeczypospolitej Obojga Narodów język polski stanowi zagadnienie od lat przyciągające uwagę lingwistów. Za pierwszą pracę dotyczącą tego problemu uznaje się pochodzący z 1895 r. artykuł Ludwika Malinowskiego poświęcony językowi Franciszka Bohomolca O Języku komedyj Franciszka Bohomolca. Od tej pory obserwuje się wzrastające zainteresowanie polszczyzną kresów północno-wschodiiich zarówno w aspekcie diachronicznym, jak i synchronicznym. Dobrą orientację o bogactwie i wielokierunkowości tych badań daje zestawiona przez Z. Sawaniewską-Mochową bibliografia prac poświęconych językowi regionu, natomiast najnowsza monografia Z. Kurzowej, będąca najpełniejszym, jak dotąd, opisem polszczyzny północnokresowej od XVI do XX w., przynosi ponadto szczegółowy przegląd najważniejszych stanowisk i prezentację wyników dotychczasowych badań lingwistycznych, a także rys historii tych ziem i warunki kształtowania się języka polskiego. Jak zauważa autorka, dobrze poznana jest polszczyzna regionu przełomu XVIII/XIX i XIX w., dodać można, że ostatnie lata przyniosły- też znaczny postęp w badaniach dotyczących czasów najnowszych. Ciągle natomiast zbyt mało ukazało się szczegółowych prac dotyczących czasów dawniejszych, zwłaszcza XVI i XVII w., pokazujących na podstawie większego i zróżnicowanego materiału stan języka polskiego na kresach północno-wschodnich. Lukę tę w znacznym stopniu wypełnia wspomniana wyżej monografia Z. Kurzowej, opisująca na podstawie dokumentów sądów grodzkich i ziemskich (ziemi wileńskiej, grodzieńskiej, brzeskiej i kobryńskiej) historię tej regionalnej odmiany polszczyzny od XVI do XVIII w. Nadal jednak czeka na opracowanie wiele problemów szczególowych i odmian funkcjonalnych tamtejszego języka polskiego.
Niniejsza rozprawa za przedmiot rozważań bierze XVl I-wieczną literacką odmianę języka polskiego funkcjonującego na kresach północno-wschodnich i skupia się na jednym podstawowym temacie, mianowicie na zagadnieniach fonetycznych.

Książka "Literacka polszczyzna Kresów północno-wschodnich XVII w. Fonetyka" - Alicja Pihan-Kijasowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe UAM. Książka posiada 200 stron i została wydana w 1999 r.