pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Leszek Nowak. Polska droga od socjalizmu. Pisma polityczne 1980-1989

Dane szczegółowe:
Producent: Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań
Rok wyd.: 2011
Ilość stron: 763 s.
Data: 2013-02-27
Cena wydawcy: 45.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Znajomość pism politycznych Leszka Nowaka (1943-2009) - jednego z najwybitniejszych filozofów polskich drugiej połowy XX wieku, aktywnie zaangażowanego w ruch Solidarności - może być podstawą poznania jednego z oryginalnych, lecz dzisiaj zapomnianych wątków solidarnościowej myśli społecznej oraz stanowić cenne źródło teoretycznej inspiracji w opisie fenomenu Solidarności i całej polskiej dekady lat 80. Służy temu prezentowany wybór pism politycznych. Eseje zgromadzone w części Mity socjalizmu" objaśniają naturę i dynamikę realnego socjalizmu. Teksty umieszczone w części Mity solidarności" analizują ruch Solidarności, zaś w części Mity społeczeństwa podziemnego" - strategię oporu społecznego i politykę obozu władzy. W części Mity liberalizmu" umieszczone zostały eseje i wywiady zawierające krytyczną analizę filozofii politycznej liberalizmu i interpretację dokonującej się w Polsce transformacji ustrojowej.

Publicystyka polityczna Leszka Nowaka jest głęboko zanurzona w jego oryginalnych koncepcjach filozoficznych. Jest poważną próbą zrozumienia tego wszystkiego, co wówczas działo się na scenie społecznej i politycznej. Jest też próbą zastosowania oryginalnych narzędzi do zrozumienia osobliwości dokonujących się wówczas przekształceń. Nie jest to płaska" (aktualna jedynie tu i teraz) publicystyka. Są to teksty, które także dziś zaskakują świeżością i wzywają czytelnika, by - jeśli się nie zgadza z Autorem - odrzucił gotowe recepty i sam próbował zmierzyć się z problemem.

Z Posłowia Rektora UAM prof. dr. hab. Bronisława Marciniaka

Książka "Leszek Nowak. Polska droga od socjalizmu. Pisma polityczne 1980-1989" - Krzysztof Brzechczyn (red.) - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań. Książka posiada 763 stron i została wydana w 2011 r.