pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Latarnie są oświetlone. Szkice bezpartyjne

Autor książki:

Marek Tabin

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2023
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 396 s.
Wymiar: 140x205 mm
EAN: 9788324238859
ISBN: 978-83-2423-885-9
Data: 2023-02-17
28.78 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Ta książka traktuje nasze najnowsze dzieje jako jeden ciąg, w którym zdarzenia późniejsze zwykle wynikają z wcześniejszych. Konkretnie, Pi S-owska powtórka PRL jest logicznym skutkiem rządów 1989-2015, a nie wypadkiem przy pracy czy wybrykiem przypadkowego społeczeństwa. Potężniejące niezadowolenie z rządów po 1989 roku widać było przecież już we wczesnych latach 90. Autora bardziej interesują postawy ludzkie niż konkretne decyzje i uważa, że hasło przede wszystkim odsunąć Pi S jest kolejnym politycznym strzałem w płot.

W książce znajdziemy analizy niebywałego rozwoju i udoskonalenia stalinowskiej nowomowy, a także analizy skutków usiłowań oparcia życia społecznego na jakiejś jednej, spójnej doktrynie, która ma automatycznie załatwić wszystkie problemy. Jeden z tekstów wskazuje, że próby zdobycia reparacji od Niemców mogą się dla Polski zakończyć sukcesem, czyli bardzo źle. Najogólniejszą tezą książki jest pogląd, że rozwój kraju w małym stopniu zależy od ustroju społeczno-gospodarczego, w znacznym zaś od kultury społeczno-politycznej obywateli. Jeśli jest ona taka, jak we współczesnej Polsce - czyli bardzo niedojrzała - to cwaniacy i oszuści coraz łatwiej zdobywają stanowiska decyzyjne ze wszystkimi tego skutkami, a wprowadzone instytucje demokratyczne zostają obłaskawione i przystosowane do ich potrzeb.

Książka "Latarnie są oświetlone. Szkice bezpartyjne" - Marek Tabin - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 396 stron i została wydana w 2023 r. Cena 28.78 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.