pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch. Wydawnictwo krytyki politycznej 4

Autor książki:

Slavoj Zizek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 328 s.
Wymiar: 140x200 mm
EAN: 9788362467075
ISBN: 978-83-62467-07-5
Data: 2011-04-12
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Czytelnik nie ma wątpliwości, że ten pan naprawdę kocha kino.
Darek Foks, Machina Žižek, jak nietzscheański dyletant czy jak gombrowiczowski przechodzień, jest obeznany w historii filozofii, ale i w tym, co przynoszą codzienne gazety. A wszystko, czego się tknie, zamienia się w przedmiot mentalny, obiekt umysłu, któremu możemy się przyglądać z różnych stron jak kolorowym kulom, które w filmie Spielberga puszcza w ruch E.T., chcąc pokazać chłopcu, z jakiej galaktyki przybył.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch to filmowe tour de force słoweńskiego psychoanalityka i filozofa Slavoja Žižka. Jego komentarze, brawurowe, erudycyjne, często obrazoburcze, dowodzą, że praca teorii może dokonać się w kinie i dochować wierności temu, co w samych filmach nieświadome. Filmografia książki liczy sto pięćdziesiąt tytułów. Oprócz Dekalogu, Niebieskiego, Podwójnego życia Weroniki, Psychozy, Zawrotu głowy, Solaris, Stalkera, Nostalgii, Zagubionej autostrady, Blue Velvet i Dzikości serca, autor obszernie komentuje m.in. Przełamując fale, Piknik pod Wiszącą Skałą, Utalentowanego pana Ripleya, Oczy szeroko zamknięte, Dzień zagłady, Spokojnego Amerykanina i Casablankę.
Fragmenty esejów umieszczonych w Lacrimae rerum złożyły się na scenariusz cyklu Z-boczona historia kina w reżyserii Sophie Fiennes (2006).

Książka "Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch. Wydawnictwo krytyki politycznej 4" - Slavoj Zizek - oprawa miękka - Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Książka posiada 328 stron i została wydana w 2011 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]