pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kultury historyczne Polski i Ukrainy. O źródłach nieporozumień pomiędzy sąsiadami

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 575 s.
EAN: 9788366470644
ISBN: 978-83-6647-064-4
Data: 2021-07-13
43.82 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Autorzy: Dominika P. Brodowicz, Grzegorz Demel, Ołeksandr Hrycenko, Joanna Konieczna-Sałamatin, Barbara Markowska, Andrij Portnow, Katarzyna Sadowy, Volodymyr Sklokin, Iryna Sklokina, Tomasz Stryjek, Marta Studenna-Skrukwa, Marek Wojnar
Książka stanowi wynik ambitnie zaplanowanych badań, przeprowadzonych w latach 2017-2021 (...). Przynosi liczne nowe ustalenia, zawiera ciekawe pomysły teoretyczne i hipotezy. Ważną cechą pracy jest konsekwentnie prowadzona analiza porównawcza. Autorzy koncentrują się na złożonych relacjach polsko-ukraińskich w dziedzinie kultury historycznej i polityki pamięci, ale nie tracą też z pola widzenia kontekstu regionalnego. Na podkreślenie zasługują odniesienia do innymi krajów regionu - Węgier, Chorwacji czy Serbii.

prof. dr hab. Piotr Tadeusz Kwiatkowski

To jedna z najlepszych książek o historii Europy Środkowo-Wschodniej, jaką ostatnio przeczytałem. Łączy klasyczne podejścia i interpretacje z nowymi metodami, szczególnie z obszaru nauk humanistycznych. Autorzy uwzględniają zarówno zjawiska lokalne, jak i kontekst europejski i światowy.

Wydanie książki w Polsce przyczyni się do pełniejszego zrozumienia specyfiki realiów ukraińskiej kultury historycznej. Przydatne byłoby także jej przetłumaczenie i publikacja w Ukrainie (...), gdzie przysłużyłaby się wyjaśnieniu problemów polityki historycznej u najbliższego sojusznika i sąsiada Ukrainy. Można sądzić, że polskiego czytelnika, zwłaszcza naukowca, książka ta zainteresuje nie tylko jako zestawienie analogii i porównań. Ukazuje ona żywą przeszłość, codzienne praktyki upamiętniania, a także specyfikę regionalnego podejścia do historii na tle europejskim.

dr hab. Volodymyr Masliychuk
docent Narodowego Uniwersytetu Akademia Kijowsko-Mohylańska

Książka "Kultury historyczne Polski i Ukrainy. O źródłach nieporozumień pomiędzy sąsiadami" - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 575 stron i została wydana w 2021 r. Cena 43.82 zł. Zapraszamy na zakupy!