pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kultura a polityka. Socjologiczne refleksje o powstawaniu orientacji politycznych w Polsce

Autor książki:

Paweł Żuk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Naukowa
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 368 s.
Wymiar: 145x225 mm
EAN: 9788364363085
ISBN: 978-83-6436-308-5
Data: 2015-04-27
28.85 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Przedstawiona praca stanowi bardzo interesujące i wartościowe studium na temat zachowań politycznych mieszkańców Dolnego Śląska. Autor oparł swoją analizę na podejściu kulturologicznym. Ciekawy jest wniosek o braku istotnego związku między cechami społeczno-demograficznymi a poglądami i zachowaniami politycznymi, co podważa tradycyjną w socjologii politycznej interpretację ekonomiczno-społeczną podziałów i zachowań politycznych.

Z recenzji prof. Jerzego J. Wiatra Zarówno w debacie prowadzonej w mediach, jak i na poziomie nauk społecznych dominuje przekonanie, że Polacy kierują się w swoich przekonaniach politycznych nie własnymi interesami, miejscem w strukturze społecznej, lecz świadomie lub nie realizowanymi modelami kulturowymi i związanymi z nimi wartościami. Dlatego często można usłyszeć, że w Polsce podziały polityczne i zachowania wyborcze mają charakter tożsamościowo-kulturowy.

Chcąc zbadać kulturowe uwarunkowania orientacji politycznych Dolnoślązaków, wyodrębniłem w pracy sześć opozycyjnych par orientacji kulturowych (świecka versus religijna, egalitarna versus hierarchiczna, orientacja na współpracę versus na rywalizację, orientacja wolnościowa versus na podporządkowanie, wysoki versus niski kapitał społeczny oraz orientacja materialistyczna versus postmaterialistyczna). Zabieg ten pozwolił na analizę całościowego, indywidualno-subiektywnego stosunku badanych do rzeczywistości społecznej i tego, jak wiąże się on z ich sympatiami politycznymi. Ponadto badając korelację między reprezentowanymi przez badanych orientacjami kulturowymi a ich poszczególnymi cechami społecznymi, poruszyłem temat społecznego determinizmu orientacji kulturowych.

Z Wprowadzenia

Książka "Kultura a polityka. Socjologiczne refleksje o powstawaniu orientacji politycznych w Polsce" - Paweł Żuk - oprawa twarda - Wydawnictwo Oficyna Naukowa. Książka posiada 368 stron i została wydana w 2015 r. Cena 28.85 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.