pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Księga Gomory

Autor książki:

św. Piotr Damiani

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo AA
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
Wymiar: 200x140 mm
EAN: 9788378644859
ISBN: 978-83-7864-485-9
Data: 2022-06-02
Obniżka ceny! 20.84  29.90  9.06 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Co to jest, pytam was, o potępienia godni ludzie cieleśni, że z taką żarliwą ambicją pożądacie szczytów kościelnych godności Co to jest, że tak usilnie staracie się lud Boży usidlić we wnykach własnej zguby Nie dość, że samych siebie pogrążacie w głębokich odmętach własnych bezeceństw, to jeszcze innych pętacie we własną zagładę!
św. Piotr Damiani
Księga Gomory nie jest krucjatą antygejowską, lecz jednym z przejawów prowadzonej przez świętego Piotra Damianiego, kardynała i doktora Kościoła, systematycznej i wytrwałej walki o czystość seksualną kleru. To niezmiernie ważny i dla wielu niezmiernie niewygodny tekst kamień milowy w walce o oczyszczenie Kościoła. Mamy tu do czynienia z pierwszym znanym nam dossier dotyczącym nadużyć seksualnych, jakich mieli dopuszczać się duchowni, boleśnie raniący nie tylko ofiary, ale i samo zaufanie istniejące dotąd między pasterzami a owieczkami, zwłaszcza tymi młodymi. Autor tej niezwykłej książki był jednym z prekursorów potężnej reformy gregoriańskiej, dzięki której Kościół odzyskał swój średniowieczny splendor. Był pierwszą osobą, która w dziejach Kościoła usiłowała zwrócić uwagę papieża i innych pasterzy na ów dziejący się w zaciszach klasztorów i plebanii niezwykle bulwersujący problem. Damiani uważał sodomię za grzech o wiele bardziej niebezpieczny dla Kościoła niż inne popełniane przez duchownych i świeckich katolików występki. Uważał go za grzech, który może zagrozić porządkowi świata. Dante w swej Boskiej komedii umieścił Piotra Damianiego w niebie, wśród dusz kontemplujących Boże oblicze. Przedstawił go jako kogoś bezgranicznie oddanego walce z zepsuciem kleru i miłośnika modlitwy. () Narzędziem walki Piotra były kolana i pióro. Jedną z największych batalii życiowych podjął o odzyskanie przez Kościół świętości. W naszych czasach dobrze jest sięgnąć po to szczególnie ważne dzieło. Może posłużyć jako miernik i współrzędna w walce z aktualnymi chorobami toczącymi naszą czcigodną, sędziwą matkę Kościół.
ks. Robert Skrzypczak

Książka "Księga Gomory" - św. Piotr Damiani - oprawa miękka - Wydawnictwo AA. Książka posiada 160 stron i została wydana w 2022 r. Cena 20.84 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]