pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kronika Polaków

Autor książki:

Maciej Miechowita

(Maciej z Miechowa)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Biały Kruk
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 512 s.
Wymiar: 195x240 mm
EAN: 9788375533774
ISBN: 978-83-7553-377-4
Data: 2023-08-25
85.08 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Aż trudno uwierzyć, że Kronika Polaków (Chronica Polonorum) Macieja z Miechowa musiała czekać ponad 500 lat na upowszechnienie jej wśród Polaków właśnie. To wielkie dzieło było oczywiście dobrze znane historykom, bardzo wielu z nich na przestrzeni tych 500 lat do niego się odwoływało, ale czytanie go wymagało dobrego opanowania łaciny. Dokładnie pół tysiąca lat od śmierci Miechowity (1457-1523) ukazuje się - staraniem wydawnictwa Biały Kruk - polskie tłumaczenie całej Kroniki z przeznaczeniem dla szerszego odbiorcy. Okazuje się, że dzieło to nie utraciło swego blasku, nie osłabły też jego walory narracyjne, czyta się je świetnie.

Miechowita zwyczajem dawnych kronikarzy sięga do najdawniejszych dziejów, można powiedzieć do pradziejów Polski, do Kraka i Lecha, opowiadając kolejno o najważniejszych wydarzeniach oraz postaciach aż do czasów Zygmunta Starego. Akcentuje postawy, które dziś nazywamy patriotycznymi, podkreśla przywiązanie Polaków do wiary chrześcijańskiej, akcentuje ich waleczność i gospodarność. Ale nie waha się też wytykać błędów. Ta księga jest pouczającą lekcją historii także dla nas, Polaków współczesnych.

Wydanie XXI-wieczne wzbogacone zostało 47 oryginalnymi, pochodzącymi z 1521 r. ilustracjami - drzeworytami, które zdobiły pierwotne wydanie dzieła Miechowity. Są to wszystko portrety imaginacyjne stanowiące świadectwo czasów autora. Kronikę wydrukowano wówczas bardzo starannie w Krakowie, w słynnej manufakturze Hieronima Wietora. Wybitne edytorstwo renesansowe zobligowało współczesnego wydawcę do zachowania najwyższego poziomu. Przekazujemy do rąk Polaków księgę stanowiącą dowód ich wielowiekowego i szlachetnego dziedzictwa.

Książka "Kronika Polaków" - Maciej Miechowita (Maciej z Miechowa) - oprawa twarda - Wydawnictwo Biały Kruk. Książka posiada 512 stron i została wydana w 2023 r. Cena 85.08 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.