pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema
Księgarnia »
Książki »
książka:

Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema

Dane szczegółowe:
Wydawca: Jedność
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 424 s.
Wymiar: 210x290 mm
EAN: 9788381441155
ISBN: 978-83-8144-115-5
Data: 2019-10-30
59.08  89.00  29.92 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema - Mirek Osip-Pokrywka, Magda Osip-Pokrywka - opis książki:

Sposobów na poznawanie Kresów jest wiele. Ci, którzy musieli opuścić te tereny, wracają tam niczym do swoich małych ojczyzn, pełnych osobistych wspomnień. Inni jadą tam, chcąc odczuć magiczny klimat dawnej wielokulturowości tej krainy, który dziś pozostał w malowniczych ruinach świątyń i nekropoli różnych wyznań. Miłośnicy historii odszukują miejsca słynnych wydarzeń, pozostałości po wielowiekowych śladach dawnych mieszkańców, relikty przynależności tych terenów do polskiej kultury. Jeszcze inni traktują kresową wyprawę jako klasyczną turystykę mającą na celu poznawanie sąsiadujących z nami państw - Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji.

Nasza najnowsza publikacja poświęcona Kresom to zachęta do podróży spersonifikowanej, gdzie opisywaną trasę wyznacza konkretna postać - wybitny kresowianin. Przygotowując się do wyboru naszych bohaterów, uświadomiliśmy sobie, jak wielu ze słynnych rodaków ma pochodzenie kresowe. Selekcja nie była prosta, jednak ograniczona objętość publikacji zmuszała do jej przeprowadzenia. Z tego powodu publikacja, planowana początkowo jako jedna książka, rozrosła się do 2-tomowego wydawnictwa, prezentując po osiem postaci w każdym z tomów. Ostatecznie wybraliśmy osoby różnego charakteru i profesji, żyjące w rozległej przestrzeni czasowej. Są wśród nich królowie, wodzowie, bohaterowie powstań, męczennicy za wiarę, poeci, pisarze i muzycy. Okres ich życia w przypadku najdawniejszych sięga średniowiecza, a w przypadku najmłodszych - schyłku XX wieku. Wybór przedstawianych miejsc ma charakter stricte autorski, jednak staraliśmy się ukazywać kluczowe dla poszczególnych postaci miejsca. Uzasadnienie doboru znajdą Państwo w krótkich opisach, które towarzyszą poszczególnym fotografiom. Przedstawiając poszczególnych bohaterów, zasadniczo staraliśmy się zachować układ chronologiczny wynikający z życiorysu postaci.

Podróż śladami naszych bohaterów to nie tylko miejsca związane z ich życiem. Czasami zakres przedstawianych miejsc rozszerzamy o nawiązanie do ich twórczości. Tak jest na przykład z rozdziałem poświęconym Henrykowi Sienkiewiczowi. Opowieść pokazuje sytuacyjne tło jednego z największych jego dzieł literackich - Trylogii. Wspinamy się więc na mury zbaraskiej twierdzy dzielnie bronionej przez Jaremę Wiśniowieckiego w Ogniem i Mieczem, stajemy przed ołtarzem kamienieckiej katedry, gdzie przysięgę składali tytułowy mały rycerz z Ketlingiem w Panu Wołodyjowskim, zaglądamy do szlacheckich zaścianków Laudy, gdzie toczy się akcja Potopu. W tym przypadku komentarzem do zdjęć są cytaty zaczerpnięte z powieści pisanych ku pokrzepieniu serc. Podobny charakter ma cześć rozdziału o Adamie Mickiewiczu, odnosząca się do Półwyspu Krymskiego, ilustrowana poetyckimi cytatami z Sonetów krymskich.

Innym przykładem jest rozdział poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tu poza jego ukochaną Wileńszczyzną i ulubionym uzdrowiskiem Druskieniki opowieść została rozszerzona o podróż na najważniejsze legionowe pola bitewne. I tak odnajdziemy tu pola chwały na miejscu największej bitwy Legionów Polskich pod Kostiuchnówką na Wołyniu, pokonamy marszrutę, którą pokonali żołnierze przyszłej Żelaznej Brygady pod dowództwem Józefa Hallera w Gorganach oraz zwiedzimy umocnienia twierdzy w Bobrujsku, gdzie walczyli Dowborczycy z I Korpusu Polskiego.

Za każdym razem proponowaną trasę prezentujemy na poglądowej mapie, na której zaznaczamy lokalizację kluczowych miejsc, co zainteresowanym może pomóc w samodzielnym wyruszeniu na taką kresową wyprawę.


Autorzy: Mirek i Magda Osip-Pokrywka tworzą zespół dziennikarsko-fotograficzny. Podróżują po świecie i publikują materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Są autorami kilku przewodników turystycznych po krajach europejskich, a także leksykonów zabytków architektury kresowej.

Książka „Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema” - oprawa twarda - Wydawnictwo Jedność.

Książka posiada 424 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom 1. Od Sobieskiego do Lema"
Mirek Osip-Pokrywka, Magda Osip-Pokrywka - autor m.in.:
Szlaki św. Jana Pawła II. Przewodnik - okładka książki
Szlaki św. Jana Pawła II. Przewodnik Magda Osip-Pokrywka, Mirek Osip-Pokrywka;
Kresy Śladami wielkich Polaków. - okładka książki
Kresy Śladami wielkich Polaków. Tom 1 i 2. KOMPLET Mirek Osip-Pokrywka, Magda Osip-Pokrywka;
Kresy Śladami wielkich Polaków. - okładka książki
Kresy Śladami wielkich Polaków. Tom 2. Od Jagiełły... Mirek Osip-Pokrywka, Magda Osip-Pokrywka;
Poland Following the Paths of Saint - okładka książki
Poland Following the Paths of Saint John Paul... Mirek Osip-Pokrywka, Magda Osip-Pokrywka;
Świętokrzyskie. Od Gór Świętokrzyskich - okładka książki
Świętokrzyskie. Od Gór Świętokrzyskich do Ponidzia.... Mirek Osip-Pokrywka, Magda Osip-Pokrywka;
Polska. Na szlakach św. Jana Pawła - okładka książki
Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II Mirek Osip-Pokrywka, Magda Osip-Pokrywka;
Polskie ślady na Białorusi - okładka książki
Polskie ślady na Białorusi Magda Osip-Pokrywka, Mirek Osip-Pokrywka;
Leksykon zabytków architektury - okładka książki
Leksykon zabytków architektury Kresów północno-wschodnich Magda Osip-Pokrywka, Mirek Osip-Pokrywka;
Polskie ślady na Litwie i Łotwie - okładka książki
Polskie ślady na Litwie i Łotwie Magda Osip-Pokrywka, Mirek Osip-Pokrywka;
Produkty podobne:
Geografia dookoła Polski - okładka książki
Geografia dookoła Polski Elżbieta Majerczak, Marek Majerczak
Pałac Minoga - okładka książki
Pałac Minoga Łukasz Gaweł