pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Religie Rzymu - okładka książki
Religie Rzymu pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Kontrowersje wokół senatus consultum ultimum. Studium z dziejów późnej...
książka:

Kontrowersje wokół senatus consultum ultimum. Studium z dziejów późnej republiki rzymskiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 342 s.
Wymiar: 160x225 mm
EAN: 9788323130185
ISBN: 978-83-2313-018-5
Data: 2013-05-27
Cena wydawcy: 52.00 złpozycja niedostępna

Kontrowersje wokół senatus consultum ultimum. Studium z dziejów późnej republiki rzymskiej - Hanna Appel - opis książki:

Autorka [...] w erudycyjny sposób omawia dotychczasowy stan badań nad scu i wskazuje wszelkie niedostatki funkcjonujących w obiegu naukowym teorii, proponując w głównym wywodzie wiele własnych interpretacji. Największą zaletą opracowania jest fakt, że zawiera ono analizę wszystkich odnotwanych w źródłach przypadków zastosowania nadzwyczajnej ustawy, co w połączeniu z imponującą kwerendą źródłową i bibliograficzną, nadaje argumentacji autorki szczególne znaczenie. [...] Jest [...] bardzo dobrym, pierwszym w języku polskim, opracowaniem jednej z najważniejszych kwestii związanych z funkcjonowaniem struktur ustrojowych republiki rzymskiej. Z recenzji D. Musiał To monografia niezwykle potrzebna, oczekiwana i pożyteczna, bo w syntetycznej formule prezentuje mało dotąd znany a istotny obszar rzymskiej republiki. Porządkuje przy tym naszą wiedzę o regułach i mechanizmach jej funkcjonowania. Skutecznie walczy z wieloma narosłymi przez lata zaniechań badawczych mitami historiografii. Nie rozstrzyga, bo nie może tego uczynić żadna odpowiedzialna praca historyka, wszystkich wątpliwości związanych z wykorzystaniem wyjątkowej uchwały senatu. Stanowi jednakże niezwykle ważny głos w ciągle toczącej się dyskusji nad jej właściwą naturą i istotą [...] Głęboko ufam, że praca Hanny Appel w środowisku polskich badaczy starożytności wypromuje w jakiś sposób epokę republiki jako fascynujący i ciągle do końca nierozpoznany przedmiot badań. Z recenzji D. Słapka

Książka „Kontrowersje wokół senatus consultum ultimum. Studium z dziejów późnej republiki rzymskiej” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Książka posiada 342 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kontrowersje wokół senatus consultum ultimum. Studium z dziejów późnej..."