pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Germanie w służbie zachodniorzymskiej w V w. n.e.
Książki »
Tytuł książki:

Germanie w służbie zachodniorzymskiej w V w. n.e.

Autor książki:

Marek Wilczyński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Napoleon V
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 597 s.
Wymiar: 184x207 mm
EAN: 9788378895725
ISBN: 978-83-7889-572-5
Data: 2018-09-13
56.70  79.99  23.29 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Prezentowana obecnie Czytelnikowi książka jest drugim wydaniem studium prosopograficznego poświęconego Germanom w służbie rzymskiej, opublikowanego w 2001 r. Mamy jednak do czynienia z wydaniem znacznie zmienionym. Bardzo duże zainteresowanie pierwszym wydaniem oraz szybkie zniknięcie nakładu z półek księgarń było na pewno silną motywacją do opracowania kolejnego wydania, jednak 16 lat, które minęły od pierwszego wydania, było tak obfite w nowe odkrycia, publikacje i teorie, że nie mogło być mowy o prostym ponownym opublikowaniu pierwotnego tekstu. Konieczne było znaczne uzupełnienie bibliografii, uwzględnienie najnowszych teorii naukowych, wprowadzenie nowych badanych osób, a nawet napisanie obszernych fragmentów rozdziałów na nowo. Powstała zatem praca w dużym stopniu nowa, w sporym zakresie uzupełniona i poszerzona. Przyjęta przy jej tworzeniu metoda prosopograficzna pozwala na ukazanie poprzez badanie losów poszczególnych oficerów żyjących w V w. n.e. pewnych prawidłowości i procesów zachodzących w społeczeństwie i państwie późnorzymskim. Autor pragnie umożliwić Czytelnikom ocenę, na ile barbaryzowało się zachodnie cesarstwo rzymskie i na ile z kolei romanizowali się Germanie w służbie rzymskiej, przy czym drugi proces był znacznie silniejszy i w konsekwencji prowadził do przejmowania rzymskich osiągnięć cywilizacyjnych i administracyjnych przez władców państw germańskich powstających na terytorium zachodniego cesarstwa rzymskiego, co nie pozostało bez wpływu na dalszy rozwój dziejów Europy.

Marek Wilczyński, urodzony w Krakowie w 1959 r., ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1982 r. Stopień doktora (1991 r.) i doktora habilitowanego (2001 r.) oraz tytuł profesora nauk humanistycznych (2013 r.) uzyskał, prowadząc badania nad późnym antykiem i okresem Wielkiej Wędrówki Ludów. Pracuje w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Najważniejsze dotychczas wydane publikacje to: Zagraniczna i wewnętrzna polityka afrykańskiego państwa Wandalów (Wydawnictwo Naukowe WSP, Kraków 1994), Germanie w służbie zachodniorzymskiej w V w. n.e. Studium historyczno-prosopograficzne (Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, Kraków 2001), Królestwo Swebów - regnum in extremitate mundi (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków 2011) i Gejzeryk i "czwarta wojna punicka" (Wydawnictwo Napoleon V, Oświęcim 2016). Jako historyk ze szczególnym zainteresowaniem śledzi czasy transformacji imperium rzymskiego w późnym okresie starożytności, w czasie stopniowego przechodzenia od epoki starożytnej do średniowiecznej, wydarzenia Wielkiej Wędrówki Ludów oraz wczesną historię plemion germańskich. Interesuje się również historią i kulturą Bizancjum, szczególnie w okresie wczesnobizantyńskim oraz, już poza spektrum badań naukowych, kulturą regionu śródziemnomorskiego.

Książka "Germanie w służbie zachodniorzymskiej w V w. n.e." - Marek Wilczyński - oprawa twarda - Wydawnictwo Napoleon V. Książka posiada 597 stron i została wydana w 2018 r. Cena 56.70 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Marek Wilczyński - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Piotr I Święty car bułgarski (ok. - okładka książki

Piotr I Święty car bułgarski (ok. 912-969) Maria...

Zofia A. Brzozowska, Mirosław J. Leszka, Kirił Marinow
Kryzys w śniegu. Kampania zimowa - okładka książki

Kryzys w śniegu. Kampania zimowa 1806-1807 roku....

James R. Arnold, Ralph R. Reinertsen
Produkty podobne: