pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Koniec wojny na Śląsku Rok 1945. Studia i materiały. Seria: Historia...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Koniec wojny na Śląsku Rok 1945. Studia i materiały. Seria: Historia Śląska Opolskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 156x232 mm
EAN: 9788380983731
ISBN: 978-83-8098-373-1
Data: 2018-04-05
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Koniec wojny na Śląsku Rok 1945. Studia i materiały. Seria: Historia Śląska Opolskiego - Ksawery Jasiak, Krzysztof Kawalec, Piotr Stanek - opis książki:

Publikacja ukazuje wydarzenia pierwszego półrocza 1945 r. na Śląsku, we wszystkich istotnych kontekstach, poczynając od militarnych, przez polityczne, a kończąc na społeczno-ekonomicznych. Tragedia mieszkańców Śląska zarówno przez przedstawicieli mniejszości niemieckiej, jak i środowisk autonomistów śląskich kojarzona jest przede wszystkim z inwazją Armii Czerwonej na obszar dzielnicy, a także z represjami z pierwszych lat powojennych stosowanymi przez władze sowieckie i zależną od nich komunistyczną administrację polską. Nie ma wątpliwości, że wojna i jej skutki stanowiły dla ludności Śląska traumatyczne przeżycie, w wyniku którego życie lokalnych społeczności zostało w sposób trwały przeobrażone. Autorów interesowała zarówno perspektywa szersza, jak i węższa, której przedmiotem analizy bywają losy poszczególnych osób i ich rodzin.

Co wyróżniało powojenny Śląsk na tle wielu innych obszarów Polski? Odpowiedzi na to i inne pytania znalazły się w prezentowanej książce. W pierwszej części publikacji zamieszczono 14 artykułów autorstwa historyków, prawników i archiwistów, przedstawiających sytuację militarną i polityczno-społeczną na Śląsku w 1945 r., a także analizujących dzieje lokalnych (śląskich) ogniw NSDAP i rekonstruujących obraz wojny zawarty w relacjach mieszkańców niemieckiej części Śląska i przetrzymywanych w łambinowickim obozie jeńców wojennych. Tę część tomu zamykają próby analiz zagadnień związanych z formowaniem się nowego, powojennego porządku w regionie. W drugiej części książki znalazły się materiały wspomnieniowe, relacje i dokumenty. Kluczowe znaczenie ma tutaj przede wszystkim relacja prof. Franciszka Marka, zawierająca wnikliwą analizę oddziaływania mechanizmów, z którymi się zetknął. Książkę uzupełnia niepublikowana dotychczas ikonografia z 1945 r.

Książka „Koniec wojny na Śląsku Rok 1945. Studia i materiały. Seria: Historia Śląska Opolskiego” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

Książka posiada 256 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Koniec wojny na Śląsku Rok 1945. Studia i materiały. Seria: Historia..."
Ksawery Jasiak, Krzysztof Kawalec, Piotr Stanek (red.) - autor m.in.:
Roman Dmowski. Biografia - okładka książki
Roman Dmowski. Biografia Krzysztof Kawalec;
Global and regional implications - okładka książki
Global and regional implications of the euro area... Edward Molendowski, Piotr Stanek (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Referendum ludowe w 1946 roku oraz - okładka książki
Referendum ludowe w 1946 roku oraz wybory do Sejmu... Małgorzata Świder, Adam Dziurok (red.)
Górny Śląsk w Polsce Ludowej. Tom - okładka książki
Górny Śląsk w Polsce Ludowej. Tom 2. Przywódcy... Adam Dziurok, Bernard Linek (red.)
Produkty podobne:
Warmińsko-mazurskie studia z historii - okładka książki
Warmińsko-mazurskie studia z historii najnowszej.... Karol Sacewicz, Sebastian Nowakowski (red.)