pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Księgarnia »
Książki »
»
Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie (1939-1945)
Księgarnia »
Książki »
książka:

Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie (1939-1945)

Dane szczegółowe:
Wydawca: WYSOKI ZAMEK
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 486 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788394378585
ISBN: 978-83-943785-8-5
Data: 2016-11-30
Cena wydawcy: 41.81 złpozycja niedostępna

Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie (1939-1945) - Martyna Grądzka-Rejak - opis książki:

O życiu codziennym pod okupacją niemiecką w Krakowie napisano już wiele prac. Czym zatem książka „Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie 1939-1945” różni się od dotychczasowych publikacji? Została ona w całości poświęcona wojennym doświadczeniom i codzienności - nie zawsze szarej - kobiet żydowskich. Autorzy prac na temat okupowanego Krakowa najczęściej nie stawiali pytań o podobieństwa i odmienność losów kobiet i mężczyzn. Ich doświadczenia, przeżycia, obawy i radości były traktowane jako porównywalne, niezależne od płci, a różnić je mogły jedynie pochodzenie rodzinne, wykształcenie czy przywiązanie do tradycji.

Książka Martyny Grądzkiej-Rejak jest pierwszą pełną monografią ukazującą dynamikę losów kobiet żydowskich podczas II wojny światowej w perspektywie jednego miasta, w zmieniających się okolicznościach: od przestrzeni miasta tuż po wybuchu wojny, poprzez ograniczoną, ciasną przestrzeń getta krakowskiego, aż po obecność kobiet w obozie Płaszów.

W książce omówiono m.in. jaki wpływ na życie i zachowania kobiet oraz na ich rolę w tamtejszej społeczności żydowskiej wywierała niemiecka polityka okupacyjna. Autorka szczegółowo analizuje takie elementy codzienności jak: rytuały dnia powszedniego, życie rodzinne, ciąża, macierzyństwo i wychowanie dzieci, praca zawodowa i w gospodarstwie domowym, zamiana ról społecznych (wzrost znaczenia kobiety w rodzinie), religia, czas wolny, edukacja, odpoczynek, rozrywka oraz aktywność polityczna i konspiracyjna. Ponadto zwróciła także uwagę na postawy i zachowania związane z kolejnymi okresami okupacji oraz sytuacjami granicznymi i trudnymi wyborami przed jakimi niemal każdego dnia stawały kobiety żydowskie. Jednym z interesujących wątków jest próba zaprezentowania prominentnej pozycji niektórych kobiet, związanej np. z funkcją żony OD-mana (żydowskiego policjanta), a także z rolą konfidentki.

Ta książka to nie jedynie prezentacja biogramów wybranych, wybitnych jednostek - jakich pośród Żydówek nie brakowało - ukazuje ona bowiem te kobiety jako istotną grupę mieszkańców stolicy GG z przynależną im specyfiką. Dużym osiągnięciem autorki jest m.in. odtworzenie statystyki urodzeń oraz pracy przymusowej kobiet, a także sfer tabu, do chwili obecnej nieporuszanych w publikacjach, jak np. ciąża, aborcje czy mordowanie niemowląt. Autorka nie uciekła też od ukazania trudnych nierzadko relacji związanych z przemocą seksualną więźniów wobec współwięźniarek w obozie Płaszów.

Oparta na szerokiej bazie archiwalnej, prasie okupacyjnej oraz relacjach i wspomnieniach ocalonych, książka „Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie 1939-1945” stanowi obowiązkową lekturę dla osób chcących poznać lepiej losy społeczności żydowskiej w stolicy GG.

Książka „Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie (1939-1945)” - oprawa miękka - Wydawnictwo WYSOKI ZAMEK.

Książka posiada 486 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie (1939-1945)"
Martyna Grądzka-Rejak - autor m.in.:
Represje za pomoc Żydom na okupowanych - okładka książki
Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach... Martyna Grądzka-Rejak, Aleksandra Namysło (red.);
The Holocaust and Polish-Jewish - okładka książki
The Holocaust and Polish-Jewish Relations Martyna Grądzka-Rejak, Adam Sitarek;
Elity i przedstawiciele społeczności - okładka książki
Elity i przedstawiciele społeczności żydowskiej... Martyna Grądzka-Rejak, Aleksandra Namysło (red.);
Polska 1944 - okładka książki
Polska 1944 Martyna Grądzka-Rejak, Dawid Golik;
Kupujący tę pozycję zamówili również: