pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Katastrofy i wypadki. W czasach romantyków
książka:

Katastrofy i wypadki. W czasach romantyków

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 639 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788365573971
ISBN: 978-83-6557-397-1
Data: 2018-01-18
44.49  46.00  1.51 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Katastrofy i wypadki. W czasach romantyków - Marek Bieńczyk - opis książki:

Po raz pierwszy przemknęła mi myśl o tytułowej tematyce, gdy 12 września 2001 roku, w dzień po zamachu na World Trade Center, ujrzałem na Krakowskim Przedmieściu orszak manifestacyjny prowadzony przez prominentnego polityka; uczestnicy nieśli tabliczki z napisem: "Oto kara za świat bez Boga" i śpiewali religijne pieśni. Zastanawiało mnie, do jakiej tradycji przypisać to wydarzenie i słowa na transparentach: do polskiej romantycznej, w której Bóg gotów jest w odwecie za ludzkie zło i brak wiary wysadzić planetę niczym Julian Ordon redutę i w której Chrystus ratuje in extremis cywilizację europejską, rażąc spojrzeniem jej destruktorów, takich jak Pankracy i jego wspólnicy, bohaterowie dramatu Krasińskiego? Czy też bezpośrednio do odwiecznego imaginarium karzącej opatrzności, z którego do dziś jeszcze wyrastają jak świat długi i szeroki idee w taki czy inny sposób prowidencjalistyczne, dopuszczające możliwość interwencji boskiej zsyłającej katastrofę na ludzkość za niepomyślny i przez nią zawiniony obrót spraw ziemskich? (...)
Wspomniany przed chwilą zamach na World Trade Center w roku 2001, huragan Katrina, tsunami połączone ze zniszczeniem elektrowni jądrowej w Fukushimie w roku 2010, w kilka lat po niewyobrażalnie niszczycielskim tsunami w Indonezji (2004), to jedne z najważniejszych wydarzeń - i pod względem ogromu zniszczeń, i w wymiarze społeczno politycznym - obecnego stulecia, które dodatkowo wzmogły zainteresowanie światową historią katastrof oraz refleksję nad ich miejscem w przyszłości. Niewątpliwie wzrost nastrojów pesymistycznych, niekiedy wręcz kasandrycznych, wynika z poczucia kryzysu, oczywiście kolejnego w dziejach, lecz tym razem - jak można sądzić - wyjątkowo trwałego, wręcz z roku na rok wyraźnie się pogłębiającego. Długo można by wymieniać przyczyny takiego stanu rzeczy; obok przed chwilą wspomnianych - przekonanie o nieodwracalnych, potencjalnie katastrofalnych zmianach klimatycznych grożących powszechną zagładą, trwająca od ponad dekady bessa gospodarcza i finansowa, która jeśli nawet ustępuje na pewien czas, pozostawiła mocne poczucie niepewności; stopniowa dezintegracja idei europejskich, ogromne ruchy migracyjne, wojna na Ukrainie i wojna syryjska, działalność tzw. państwa islamskiego, nowy izolacjonizm Ameryki oraz wciąż przybierająca na sile fala terroru - a to dopiero część wyliczenia, które podczas druku tej książki będzie zapewne uzupełniane przez kolejne, i te spodziewane, i te nieprzewidziane, a prawdopodobnie niefortunne zdarzenia i konflikty zbrojne; nie ma żadnych podstaw, by sądzić, że się nie zdarzą. (ze wstępu)

Książka „Katastrofy i wypadki. W czasach romantyków” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN.

Książka posiada 639 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Katastrofy i wypadki. W czasach romantyków"
Marek Bieńczyk - autor m.in.:
Un Prince la ptisserie - okładka książki
Un Prince la ptisserie Marek Bieńczyk;
Wszystkie kroniki wina - okładka książki
Wszystkie kroniki wina Marek Bieńczyk;
Kontener - okładka książki
Kontener Marek Bieńczyk;
Przezroczystość - okładka książki
Przezroczystość Marek Bieńczyk;
Jabłko Olgi, stopy Dawida - okładka książki
Jabłko Olgi, stopy Dawida Marek Bieńczyk;
Terminal - okładka książki
Terminal Marek Bieńczyk;
Dryblując przez granicę. Polsko-ukraińskie - okładka książki
Dryblując przez granicę. Polsko-ukraińskie Euro... Jurij Andruchowycz, Marek Bieńczyk, Natalka Śniadanko, Natasza Goerke, Paweł Huelle, Piotr Siemion;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Pamięć polonistyczna - okładka książki
Pamięć polonistyczna Józef F. Fert
Norwid wobec Powstania Styczniowego - okładka książki
Norwid wobec Powstania Styczniowego Piotr Chlebowski (red.)
Metafory pamięci - okładka książki
Metafory pamięci Grzegorz Marzec
Granice - okładka książki
Granice Marta Zielińska
Produkty podobne: