pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Czesława Miłosza odkrywanie Ameryki

Autor książki:

Marian Stępień

Dane szczegółowe:
Wydawca: Emka
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 298 s.
Wymiar: 150x227 mm
EAN: 9788365068965
ISBN: 978-83-6506-896-5
Data: 2018-02-15
27.69  39.90  12.21 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Główny, tytułowy rozdział książki jest intelektualnym efektem podróży po niezwykłych miejscach Ameryki, jaką autor odbył w 1978 roku szlakiem wyznaczonym wierszami i esejami Czesława Miłosza. Kresem tej podróży było spotkanie i rozmowa z poetą-profesorem w Berkeley. To wspomnienie zostało dopełnione relacją z 1984 roku, z drugiego amerykańskiego spotkania z Miłoszem, wówczas już laureatem Nagrody Nobla.

Niewiele brakowało, a tekst "Książka fałszywych prognoz" przyczyniłby się do krajowego wydania "Zniewolonego umysłu" jeszcze przed transformacją ustrojową. Andrzej Miłosz, w porozumieniu z bratem, zaproponował, by artykuł ten wykorzystać jako przedmowę, która mogła ułatwić otrzymanie zgody cenzury na publikację. Zanim jednak doszło do definitywnych decyzji autora, wydawcy i cenzora, nastąpiła zmiana ustroju politycznego w Polsce. "Zniewolony umysł" ukazał się - na szczęście - bez żadnych "bezpieczników" czy politycznego alibi w rodzaju przedmowy.

Pełniejsze przedstawienie Czesława Miłosza jako dyplomaty w służbie Polski Ludowej okazało się możliwe dopiero wtedy, gdy opublikowano jego "Raporty dyplomatyczne" (2013). Ten okres w biografii poety staje się bardziej zrozumiały w świetle jego przedwojennych związków z lewicą, o których informuje rozdział "Przygody młodego umysłu".

Gdyby nie szczególne okoliczności i kontekst, w jakim poeta zdecydował się przypomnieć wiersz "Naród" i, co więcej, podać go - rzekomo po raz pierwszy - do druku w 1983 roku, nie byłoby zapewne w tej książce rozdziału poświęconego temu utworowi.

O ostatnich latach życia Czesława Miłosza i jego ówczesnej twórczości traktują dwa inne rozdziały. Tematem jednego z nich jest osiedlenie się poety, w jesieni życia, w Krakowie (tu poleca się szczególnej uwadze jego opinię o Osipie Mandelsztamie i reakcję, z jaką została ona przyjęta); drugi - wyraża zainteresowania autora późną poezją noblisty.

Książka "Czesława Miłosza odkrywanie Ameryki" - Marian Stępień - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Emka. Książka posiada 298 stron i została wydana w 2018 r. Cena 27.69 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]